Fortsæt til indhold
Biler

Opel Mokka X 2017: Sjask – ny Opel er klar

I slipvinden på Nissan Qashqais massive succes er små SUV’er blevet et hit. Opel gør sig klar til at avancere fra klassens tredjeplads med den faceliftede udgave af Mokka – nu med navnet Mokka X.

Flemming Haslund

Jo, jo – vi ved det jo godt: Nissan Qashqai er det nye sort i bilverdenen. Den japanske SUV styrer trenden både herhjemme og ude i Europa. Det er den, de andre gerne vil lege med – i hvert fald hvis de får mulighed for at overhale den.

Men der også et felt lige under Nissan Qashqai. En anden Nissan har ført an; det er Juke, vi tænker på. Andre eksempler er Fiats oppumpede mikro 500, der så blev til SUV’en 500X, sporty Mazda CX-3 og amerikaneren i feltet, Jeep Renegade, plus japanske Suzuki Vitara.

Fælles for dem er, at de er noget mindre end Qashqai, men også noget billigere. Se bare Suzuki Vitara fra feltet – fra 190.000 kr. Så hvis man gerne vil være med på moden og alligevel ikke har brug for pladsen på bagsædet og kan leve med en tagboks, når der er dømt ferie, er mini-SUV’en et oplagt bud. Og det er her, Opel Mokka holder til. En af de smarte, mere end af de velkørende, og ok sælgende. Den nuværende Mokka er nummer tre på den danske salgsliste for mini-SUV’er for første halvår 2016. Og med et samlet salg på 600.000 stk. siden lanceringen tøver Opel ikke med at kalde Mokka for en succes.

Men nu kommer den næste i rækken – Mokka X. Opel selv kalder X for den nye Mokka, vi vil nu hellere sige faceliftede Mokka.

Store og små ændringer

Nyhederne i Mokka X omfatter blandt andet, at udseendet har ændret sig på den typiske facelift-måde: altså nye lygter og ny front. Mere moderne stil, der matcher det ansigt, som først og fremmest Opel Astra har.

Fornyet kabine med især nyt infotainment-system. Fortsat den korrekte ratvinkel og de særligt gode Opel-sæder. Foto: PR

Dernæst er der adaptive forlygter, som Opel siger, altså nærmest intelligente lygter, der på én gang kan køre med langt lys og alligevel ikke blænde modkørende bilister. Normalt skal man op blandt de dyrere Audier og Mercedeser for at møde den slags – eller i den nye Opel Astra. Men nu fås adaptive forlygter altså også til den lille SUV med navnet Mokka X. Desuden et forbedret Opel Eye-system, der f.eks. kan genkende hastighedsskilte og advare mod biler foran, som man kommer for tæt på.

Stor skærm på instrumentbordet med bl.a. bagkamera med skærmbillede i høj opløsning.Foto: PR

Blandt nyhederne i den mere tekniske afdeling er muligheden for adaptivt firehjulstræk, som tyskerne siger. Det betyder, at Mokka X med dette system kører med forhjulstræk det meste af tiden, men kobler de to baghjul ind, når der er behov for det. Adaptivt firehjulstræk lyder flot; dybest set er det det system, som de fleste andre kører med. Firehjulstrækket kan også kombineres med 6-trins automatgear, hvilket uden tvivl er et komfortabelt valg.

Kan en SUV køre som en GTI?

Køreegenskaber blandt mini-SUV’erne. Mazdaen er i en klasse for sig, en slags mini-SUV’ernes GTI. Virkelig skarp på rattet, hurtigt ind i sving – og ned med speederen, mand, bare gi’ gas … og hurtigt ud. Skarp, speeder, kontrastyring. Normalt går ord som disse ikke i spænd med SUV – men i tilfældet Mazda CX3 gør de.

Ny instrumentering, dog fortsat på klassisk vis to store, runde instrumenter lige foran køreren. Foto: PR

De andre små SUV’er er først og fremmest behagelige, og her går god komfort hånd i hånd med høje fjedre og høje dæk. Det er jo to af de markante egenskaber ved netop at vælge en moderne SUV uanset størrelse.

Men midt mellem CX3 og alle de andre er Opels Mokka. Og til glæde for alle, der kan lide et sving og endnu bedre et S-sving, har tyskerne ikke lavet om på affjedring og opsætning i springet fra den hidtidige Mokka og den nye Mokka X. Så indtil andet er bevist, vælger vi at tro tyskerne, når de siger, at også Mokka X er en køreglad bil.

Men succes i bilverdenen afhænger af pris, og hvad skal den så koste, den nye Opel Mokka X.

»Danske priser er først klar i begyndelsen af oktober. Men jeg gætter på uændrede priser (fra 225.000 kr., red.),« forklarer Opel-Danmarks PR-ansvarlige, Erik Morsing. PR-chefen vurderer i øvrigt, at disse to varianter vil blive de mest sælgende, nemlig 1,4T med 152 hk, og tilføjer:

»Til kunder med behov for at trække en campingvogn er 136 turbodiesel med manuel gearkasse og 4x4 et oplagt valg.«

Sammenligning af Mokka og tre direkte konkurrenter

Opel Mokka X årgang 2017 – selve karrosseriet er uændret sammenlignet med den hidtidige model, der slet og ret hedder Mokka. Foto: PR

Opel Mokka X
Faceliftet udgave af Opel Mokka
Forhjuls- og firehjulstræk
Motorer: Benzin og diesel, f.eks. 1,4 turbo
Priser: Fra 225.000 kr.

Direkte konkurrent til Opel Mokka X: Jeep Renegade, der bl.a. kendes på sin særlige stil.Foto: PR

Jeep Renegade
Forhjuls- og firehjulstræk
Motorer: Benzin og diesel, f.eks. 1,4 turbo
Priser: fra 276.990 kr.

Direkte konkurrent til Opel Mokka X: Mazda CX-3, der bl.a. kendes på sine sporty køreegenskaber.Foto: PR

Mazda CX-3
Forhjuls- og firehjulstræk
Motorer: Benzin og diesel, f.eks. 2,0 suge
Priser: Fra 209.995 kr.

Direkte konkurrent til Opel Mokka X: Nissan Juke – det var netop dén, der for alvor definerede gruppen af små SUV’er.Foto: PR

Nissan Juke
Forhjuls- og firehjulstræk
Motorer: Benzin og diesel, f.eks. 1,6 diesel
Priser: Fra 178.340 kr.

Artiklens emner
Opel