Fortsæt til indhold
Biler

Fisker er på vej med superbil

Den danskfødte topdesigner Henrik Fisker afslører to nye bilmodeller på det kommende motorshow i Detroit.

Jens Overgaard

Svulmende former og masser af pondus. Sådan tegner billedet sig af Force 1, som er en ny superbil fra den danskfødte stjernedesigner Henrik Fisker.

Han viser bilen sammen med endnu en model på det kommende motorshow i Detroit, der foregår i næste måned.

Ifølge Henrik Fisker bliver Force 1 en topersoners amerikansk superbil med centermotor og baghjulstræk, som byder på en af de højeste ydelser i verden skabt af en ”naturligt tilstræbt” motor, fortæller Autoweek.

Som manden, der designede Aston Martin DB9, Aston Martin V8 Vantage, BMW Z8 og fik sin egen hybridbil, Fisker Karma, i produktion, er Henrik Fisker ikke en hr. hvem som helst.

Produktion i gang

Ambitionerne er da også pæne for de nye biler, som der i første omgang skal bygges op til 50 af på en fabrik i Michigan-området. Det vil ske til priser fra 200.000-300.000 dollars, eller et par mio. kr.

Fisker Karma nåede at blive bygget i 2.450 stk. Foto: Fisker Automotive

Til sammenligning starter en Porsche 911 fra omkring 90.000 dollars, og de billigste Ferrarier fra det dobbelte.

Force 1 får angiveligt et dramatisk design både indvendig og udvendig med ultratynde laserlys, kæmpe 21 tommer fælge og en aktiv undervogn. Autoweek gætter på, at udgangspunktet kunne være en Chevrolet Corvette. Henrik Fisker har været aktiv med en række designprojekter, siden Fisker Automotive lukkede for nogle år siden. Senest er han kommet med et bud på redesign af Aston Martin Vanquish med designstudiet Thunderbolt, og han har skabt en specialudgave af Ford Mustang for en stor amerikansk forhandler. Det sker med udgangspunkt i HF Design, som holder til i Los Angeles.

Nye ejere

Fisker Automotive, og dermed Fisker Karma-produktionen, er i dag lukket.

En batterileverandørs fallit gav lange leveringstider og problemer for Fisker, som også mistede 300 biler i orkanen Sandy. Det kostede alt sammen dyrt og resulterede i en konkurs i år for firmaet, der nåede at bygge 2.450 biler.

Det kinesiske firma Wanxiang ejer i dag Fisker Automotive og har angiveligt planer om at genstarte produktionen i Californien. Her skal bilen muligvis sælges under navnet Elux Karma.