Fortsæt til indhold
Biler

VW up! med fem døre til maj

Volkswagens minibil kommer til Danmark i to motorvarianter og tre udstyrsversioner.

Den tyske bilproducent Volkswagen har store forventninger til minibilen up!, der herhjemme sælges til 90.000 kr. for varianten med tre døre.

Nu er bilen på vej i den femdørs version, der har været efterspurgt, siden den tredørs blev vist frem første gang. Udgaven med fem døre vil være ude hos de danske forhandlere sidst i maj.

VW har endnu ikke priserne klar.

Langt på literen

Men motor- og udstyrsmæssigt bliver der tale om samme muligheder som den tredørs version. Det vil sige to 1,0 liters benzinmotorer med 60 eller 75 hk. Bilerne kører mellem 22,8 og 23,8 km/l. Desuden er der tre udstyrsvarianter - take up!, move up! og high up!

Alle VW up! har som standardudstyr city emergency brake, et laserbaseret system, der bremser bilen ned, hvis mennesker eller genstande kommer for tæt på bilens front.

LÆS OGSÅ: VW lægger pres på småbilklassen