Jesper Sørensen har skiftet sin Mercedes ud med en Xpeng
De kinesiske elbiler vælter ind over Europa. Mange har svært ved at få gang i salget. Men Xpeng får selv dedikerede bilentusiaster til at skifte deres elegante luksusbiler ud med mere prisvenlige alternativer. En af dem er Jesper Sørensen, der har byttet sin Mercedes E-Klasse ud med en Xpeng G9.
For tiden kører Jesper Sørensen i to biler, der ikke kunne være meget mere forskellige. I carporten holder hans dieseldrevne Mercedes E350 AMG Stationcar side om side med hans nye elektriske SUV Xpeng G9 Performance, han fik leveret fra Kina i november.
Og kun en af dem har han tænkt sig at beholde.
Den 42-årige sales engineering manager fra Solrød Strand har det mest af sit liv dyrket de store sydtyske mærker Audi, Mercedes og ikke mindst BMW, men nu er han ligesom andre danskere gået »kineservejen«, et udtryk, han selv bruger om sin ikke helt ukontroversielle beslutning.