Mindre virksomheder går glip af gevinsten ved standardisering
Standarder hjælper virksomheder til større eksport og vækst. Samtidig giver udviklingen af standarder virksomheder mulighed for at præge deres marked. Men den mulighed går små og mellemstore virksomheder ofte glip af, fordi de ikke kender til den, og det koster både dem og samfundet dyrt.
Langt større eksport, højere produktivitet og øget værditilvækst er blandt de gevinster, virksomheder får ved at bruge standarder. Det viser en analyse fra Centre for Economic and Business Research (CEBR).
”Standarder er et sprog på tværs af lande og brancher, som giver virksomheder og forbrugere garanti for kvalitet og sikkerhed, og som gør det nemmere for virksomheder at producere, innovere, samarbejde og handle med hinanden,” forklarer Anne Hasløv, direktør i Dansk Standard, der som Danmarks nationale standardiseringsorganisation koordinerer flere end 250 udvalg med over 1.800 virksomheder, organisationer og NGO’er, der udvikler og reviderer standarder.
Milliardvækst i BNP
Standarder sikrer, at der enighed om grundlæggende retningslinjer, metoder og konstruktioner – og at ting passer sammen. For eksempel at de samme batterier kan sættes i forskellige elektroniske produkter, at en fransk elpære passer i en dansk designerlampe eller at dansk software fungerer i et tysk it-system.
Globaliseringen betyder, at danske virksomheder i stigende grad bliver mødt med krav om at anvende internationale standarder og kunne dokumentere deres interne kvalitetssikring. Standarder har derfor stor betydning for virksomhedernes eksportevne, og CEBR’s analyse viser, at virksomheder, der anvender standarder, øger deres eksport med 40-50 procent.
”Der er ingen tvivl om, at det er gavnligt fra det danske bruttonationalprodukt, at stadig flere virksomheder bruger standarder,” fastslår Anne Hasløv, som bakkes op af beregninger fra Erhvervsstyrelsen, der viser, at hvis 6000 flere virksomheder anvender standarder, er der potentiale for, at dansk eksport kan øges med op til 20 mia. kr.
Mindre virksomheder mister indtægt
Ud over at benytte vedtagne standarder kan virksomheder høste store fordele ved at deltage i udviklingen af standarder. Men den mulighed forpasser mange små og mellemstore virksomheder.
”Lige nu går Danmark glip af store indtægter, fordi små og mellemstore virksomheder ikke kender til deres mulighed for at deltage i udviklingen af standarder,” siger Anne Hasløv, som samtidig understreger, at mindre virksomheder kan få forholdsmæssig stor indflydelse i standardiseringsudvalgene:
”Det er vigtigt at gøre sig klart, at uanset om man er med eller ej, så bliver der lavet internationale standarder. At deltage i udviklingsarbejdet er den bedste måde at få indflydelse på fremtidens marked, og i udvalgene har man samme indflydelse uanset størrelse. Derfor kan man få forholdsmæssig stor indflydelse som SMV’er.”
I en ny undersøgelse blandt 150 virksomheder, myndigheder og organisationer, der deltager i de danske standardiseringsudvalg, svarer 62 procent faktisk, at standardisering er den mest fordelagtige måde at få indflydelse på et givent område sammenlignet med andre måder at udøve indflydelse på.
Indflydelse på sit marked
En af de virksomheder, der deltager i standardisering, er Ropox med ca. 60 medarbejdere. Ropox producerer genoptræningsudstyr, hjælpemidler og møbler til handicappede og har forhandlere i en lang række europæiske lande, USA, Australien, Asien og Mellemøsten.
”For at være verdens bedste på vores område må vi være på forkant og kende de internationale krav. Samtidig vil vi gerne bidrage til at udvikle branchen til gavn for vores brugere og sikre, at vores konkurrenter spiller på samme bane som os,” forklarer produktchef Andreas Marxen, der som repræsentant for Ropox har været med til at udvikle standarden ISO 17966, som omfatter krav og prøvningsmetoder til hygiejneprodukter.
”Standarder er bibelen for vores udviklingsafdeling og har stor betydning for udformningen af slutproduktet. Derfor er det også afgørende for os at have indflydelse på standarderne,” uddyber han.
Fremtidssikret produktion
Samtidig giver deltagelsen i udviklingen af standarder den fordel, at man som virksomhed får kendskab til de krav, der bliver stillet i den endelige standard, lang tid før offentligheden. Det betyder, at man har mulighed for at udvikle nye produkter og tilrette produktionen herefter, og dermed være på forkant med kommende markedskrav.
”Det har været en stor fordel, at vi allerede for tre-fire år siden kunne tilrette vores teststande, så de overholder standarden allerede inden den trådte i kraft,” siger Andreas Marxen, der også bruger sin viden om standardisering i virksomhedens salgsarbejde.
”Ikke kun i Danmark, men også på vores eksportmarkeder er det et vigtigt salgsargument, at vi lever op til alle standarder på markedet. Og i vores markedsføring er det en fordel, at jeg kan klæde sælgerne på med viden om, hvorfor kravene er, som de er, fordi jeg har siddet med ved bordet, da kravene blev diskuteret og fastlagt.”
Krystalkugle for virksomheder
Hos Dansk Standard opfordrer man alle virksomheder uanset størrelse til at deltage i standardiseringsarbejdet.
”Standarder kan være med til at åbne nye markeder – og omvendt kan markeder lukke, hvis virksomheden ikke lever op til standarder på området. At sætte sit præg på udviklingen af standarder er relevant for alle virksomheder, der vil kende sit marked, øge sin eksport og produktivitet. Standardiseringsarbejdet er som en krystalkugle, som giver virksomheder mulighed for at se ind i fremtiden. Og hvem vil ikke gerne det?” lyder det fra Dansk Standards direktør Anne Hasløv Stæhr.
