Danske virksomheder kan tjene milliarder på verdensmålene
FN’s verdensmål rummer et enormt forretningspotentiale, men mange danske virksomheder savner værktøjer til at arbejde med bæredygtighed. Standarder kan hjælpe med at løfte indsatsen fra flotte ord til målbar virkelighed.
Tidligere på året udgav Udviklingsministeriet og Erhvervsministeriet i fællesskab en rapport, der anslår, at FN’s verdensmål frem mod 2030 åbner nye forretningsmuligheder for danske virksomheder på op mod 400 milliarder kroner. Samtidig fastslår rapporten, at virksomheder, der kan levere løsninger i tråd med verdensmålene, allerede oplever en stigende efterspørgsel, og at denne udvikling kun vil tage til de kommende år.
Det handler altså ikke kun om grøn samvittighed, men også om sund forretning, når danske virksomheder har fokus på bæredygtighed og verdensmål. Men mange virksomheder savner konkrete værktøjer til at koble verdensmålene med deres praktiske virkelighed, og her kan standarder være løsningen.
”Vi møder mange virksomheder, som gerne vil arbejde med verdensmålene, men ikke ved hvordan. De er derfor meget interesserede i at lære, hvordan de kan anvende standarder i forhold til verdensmålene,” fortæller Anne Holm Sjøberg, der er afdelingschef i Dansk Standard.
Det er særligt standarder for miljøledelse og energiledelse, som kan hjælpe virksomheder i arbejdet med verdensmålene.
”Standarder er et konkret værktøj, som kan hjælpe virksomhederne med at arbejde systematisk med verdensmålene i organisationen og dokumentere deres indsats. På den måde giver standarder en legitimitet – at bæredygtighed ikke blot er noget, virksomheden taler om, men noget den rent faktisk gør,”Anne Holm Sjøberg
Halvering af energiforbrug
En af de virksomheder, der har arbejdet målrettet med bæredygtighed gennem en årrække er Nordic Sugar, som er en del af Nordzucker – Nordens førende sukkerproducent, der hvert år producerer ca. 2,5 mio. tons sukker. Heraf bliver langt størstedelen solgt til fødevareindustrien. Blandt forbrugerne er Nordic Sugar nok bedst kendt for varemærket Dansukker.
”Rigtig mange af vores store kunder har bæredygtighedsmål, som det er en fordel, at vi kan understøtte. Sukkerbranchen har altid haft fokus på energi og klima, og som produkt er sukker fra roer stort set cirkulært. Men vi vil gerne gøre endnu mere for miljø og klima, og derfor er vi i fuld gang med at færdiggøre vores 2030-plan,” fortæller Iver Drabaek, der er Head of Sustainability hos Nordzucker.
Her har en lang række innovative tiltag med fokus på bæredygtighed bl.a. betydet, at sukkerfabrikkerne i dag bruger ca. halvt så meget energi som i 1990. Desuden bliver det vand, der er i sukkerroerne, brugt i produktionen, hvor det dækker 80 procent af vandforbruget, mens andre restprodukter fra produktionen bliver anvendt til gødning og dyrefoder.
”Det er en fordel, at sukkerbranchen igennem mange år har haft tradition for at bruge hele råvaren og har haft fokus på at spare på vand og energi. Der er dog ingen tvivl om, at klima og miljø-agendaen betyder, at vi må gøre mere både på kort og på lang sigt, samtidigt med at den øgede konkurrence inden for sukkerbranchen presser indtjeningen. Og det stiller krav til såvel langsigtet planlægning som større agilitet,” siger Iver Drabaek.
Nordic Sugar benytter en række standarder til at sikre, at virksomheden og dens produkter lever op til lovgivningen, kundernes krav og sine egne ambitioner.
”Den allervigtigste for os er fødevaresikkerhedsstandarden, som også omfatter ledelse. Derudover anvender vi bl.a. standarder for kvalitet, miljøledelse, energiledelse og arbejdsmiljø – og for os er det ikke bare certifikater, vi skal have, men vigtige arbejdsredskaber,” konstaterer Iver Drabaek.
Ensrettede krav
Hos Dansk Standard er man glade for, at flere og flere virksomheder opdager, hvordan standarder kan hjælpe dem i arbejdet med verdensmålene.
”I dag er det lidt for letkøbt kun at fokusere på én ting, for eksempel at reducere sin CO2-udledning. Man må se hele sin forretning i et større perspektiv, hvor man kigger det hele efter i sømmene, og i den forbindelse kan standarder give nogle ensartede retningslinjer og krav,” siger afdelingschef Anne Holm Sjøberg, som har dette råd til virksomheder, der overvejer, hvordan de kommer i gang:
”Begynd med at undersøge, hvilke standarder der kan understøtte jeres processer og dokumentere jeres indsats. Standarder kan sikre, at I arbejder struktureret og målbart. Samtidig er der indlagt en systematik til forbedringer, så man kan starte ét sted og med tiden løfte overlæggeren.”
Nye forretningsmuligheder
Ud over de eksisterende standarder bliver verdensmålene også tænkt ind, når der udvikles nye standarder.
”Vi oplever stor efterspørgsel fra små og mellemstore virksomheder, som har idéer til nye forretningsmodeller med det bæredygtige som omdrejningspunkt. Vi har derfor en vigtig opgave i at udvikle standarder, som kan understøtte dem. Hvordan kan vi for eksempel sikre dem, der skaber en forretningsmodel på genbrugte varer – både i forhold til varernes kvalitet, levetid og sikkerhed? Det er et spændende område, som også kan hjælpe danske virksomheder med at få del i verdensmålenes store forretningspotentiale,” siger Anne Holm Sjøberg.
Vil du vide mere om, hvordan din virksomhed kan benytte standarder i arbejdet med FN’s verdensmål, så holder Dansk Standard gratis morgenbriefing og workshop torsdag den 14. november. Se mere her
