Fortsæt til indhold
Politik

Justitsministeriet: Umuligt at lukke Grimhøjmoskeen

Det er ikke muligt at lukke den udskældte Grimhøjmoské i Aarhus, vurderer Justitsministeriets fagfolk.

Selvom personer fra den omstridte Grimhøjmoské i Aarhus åbent har udtrykt støtte til terrororganisationen Islamisk Stat, så er det ikke nok til at lukke moskeen.

Sådan lyder vurderingen fortsat fra Justitsministeriets kronjurister, oplyser justitsminister Mette Frederiksen (S) under en hasteindkaldt forespørgselsdebat i Folketinget.

”Det er fortsat Justitsministeriets faglige vurdering, at der ikke på nuværende tidspunkt forelægger en tilstrækkeligt bevismæssigt grundlag i forhold til en eventuel forening bag Grimhøjmoskeen,” siger hun.

Med andre ord: Moskeen på Grimhøjvej kan ikke lukkes. Det betyder dog ikke, at Mette Frederiksen ikke har leget med tanken:

”Jeg er da fristet af bare lukke den moske. Nøjagtigt som jeg kan være fristet af at lukke rockerborge, pædofiliringe, Hizb ut-Tahrir og andre, der så tydeligt står for synspunkter, holdninger og værdier, som jeg ikke mener, er forenelige med vores åbne, demokratiske Danmark,” siger Mette Frederiksen.

”Men så enkelt er det bare ikke,” tilføjer hun.

Grundlovens paragraf 78 giver mulighed for at lukke foreninger, hvis de har et ”ulovligt øjemed”.

Grimhøjmoskeens formand, Oussama El Saadi, har i DR-dokumentaren ”Den fordømte moské” udtalt, at han holder med Islamisk Stat. Og ifølge Østjyllands Politi foregår der rekruttering af Syrien-krigere via Grimhøjmoskeen.

Men det er altså ikke nok, at enkelte medlemmer af foreningen har begået sådanne handlinger.

Debatten i Folketinget er indkaldt af Dansk Folkepartis Martin Henriksen og Pia Kjærsgaard. Efter deres opfattelse opfordrer Grimhøjmoskeen klart til at begå vold og andre samfundsundergravende handlinger, og bør derfor kunne lukkes.

”Der er en stribe af eksempler på, at Grimhøjmoskeen går over grænsen,” siger Martin Henriksen og nævner blandt andet, at medlemmer af moskeen har hyldet terror.

Sammen med Liberal Alliance og Konservative foreslår DF derfor, at der skal iværksættes en rigsadvokatundersøgelse af om Grimhøjmoskeen kan lukkes.

Venstre støtter ikke forslaget, som altså ikke har flertal.

Selvom Venstre på det kraftigste tager afstand fra de fundamentalistiske holdninger, der trives i og omkring Grimhøjmoskeen, er løsningen ikke at lukke den, mener retsordfører Karsten Laurtizen (V).

”Det nytter efter vores opfattelse ikke noget at lukke lokalerne eller jævne bygningerne med jorden. Det er ikke murstenene, der er problemet - det er menneskene, som prædiker had til at det danske samfund. Med et forbud risikerer vi blot at drive de fundamentalistiske kræfter under jorden,” siger han.

Ifølge Mette Frederiksen er det afgørende, at radikalisering, ekstremisme og personer med yderligtgående, antidemokratiske holdninger bliver bekæmpet. Hun nævner helt konkret enkeltpersoner fra Grimhøjmoskeen, som har udtrykt holdninger, der på ingen måde er forenelige med danske værdier.

”Vi vil gøre alt, hvad vi kan inden for grundlovens rammer til at bekæmpe den radikalisering og den ekstremisme, som undergraver vores demokratiske frihedsrettigheder og som i hele sin natur er et modangreb mod det Danmark, vi ønsker os,” siger hun.

Ifølge ministeren er en af PET’s absolut største og vigtigste opgaver at holde øje med de personer, som enten overvejer at tage til Irak eller Syrien for at støtte Islamisk Stat eller som allerede har været der.

”Det er 24 timer i døgnet. Ingen af de personer skal være et sekund i tvivl om, at de har myndighedernes øjne på sig hele tiden,” fastslår Mette Frederiksen.