Fortsæt til indhold
Politik

Venstre undrer sig over behandling af skattechef

Skats Erling Andersen spillede en central rolle i skattesagen, og hans indblanding bør få konsekvenser.

I Skattesagskommissionens endelig betænkning, som bliver offentliggjort mandag, står der ifølge Politiken, at både departementchef Peter Loft og Skat-direktør Erling Andersen i løbet af skattesagen gav urigtige oplysninger til Ombudsmanden.

Kommissionen undlader dog at uddele ansvar i sagen og lader det i stedet være op til ministeriet at beslutte, hvilke konsekvenser det skal have for de to embedsmænd.

Indtil videre er Peter Loft blevet fritaget fra tjeneste og sendt hjem, mens Erling Andersen, som under skattesagen var chef for i Skat København, i 2013 blev forfremmet til en ny chefstilling i Skat.

Flere politikere fra den borgerlige fløj undrer sig over, at Skat-direktøren under kommissionens arbejde blev forfremmet, og stiller spørgsmål ved, om kommissionens kritik af Erling Andersen mon får nogen konsekvenser.

”To top-embedsmænd får hård kritik i Skattesagskommisionens endelig rapport for at have været vidne til urigtige oplysninger afgivet til Ombudsmanden: Peter Loft og Erling Andersen. Peter Loft er sendt hjem, mens Erling Andersen stadig er ansat i Skat i en topstilling. Gad vide, hvordan regeringen har tænkt sig at håndtere den set udefra noget uensartede behandling af to embedsmænd?,” skriver folketingsmedlemmet Martin Geertsen (V) mandag morgen på Facebook.

Også Venstres tidligere finansminister Claus Hjort Frederiksen spekulerede i sidste uge på det sociale medie over, hvordan Skatteministeriet vil håndtere Erling Andersens indblanding i sagen.

”Venstre ser frem til, at Skatteministeriet på baggrund af Skattesagskommissionens beretning tager stilling til, hvilke konsekvenser Kommissionens rapport skal have for tidligere direktør i Skat København, nu Indsatsdirektør i Skat,” skrev han.

Claus Hjort Frederiksen kalder det desuden ”embedsmisbrug”, at Skat København med Erling Andersen i spidsen fjernede en formulering fra Skats juridiske vejledning uden at informere offentligheden. En manøvre, som først i 2012 - to år efter ændringen - blev offentlig.

Hos De Konservative mener skatteordfører Brian Mikkelsen, at det er noget mærkeligt noget at lade en kommission bruge millioner af kroner på at undersøge noget, som ender med ikke at stille nogen endeligt til ansvar.

”Står det til troende, har det været spild af penge og folks tid. Kommissionsundersøgelsen var politisk og havde kun et formål, som var at få venstrefolk i fedtefadet. Det har været et gigantisk selvmål af regeringen,” siger Brian Mikkelsen til BT.

Det var bl.a. på baggrund af oplysninger i en redegørelse fra Erling Andersen om, at Troels Lund Poulsen, Peter Loft og spindoktor Peter Arnfeldt ”angriber Skat Københavns afgørelse”, og at ”skatteministeren har prøvet at få Skat Københavns afgørelse omgjort”, der fik regeringen til at nedsætte en undersøgelseskommission i 2012.

Kommissionen har dog ikke fundet udsagnene bevist.

Rapporten bliver afleveret til justitsministeren mandag formiddag og umiddelbart derefter offentliggjort i sin helhed.