V-veteran: Claus Richter skal gå af
Claus Richter er en gadedreng, som ikke er kompetent til at være Venstres partisekretær, mener V-veteran.
Kritikken af Venstres partisekretær, Claus Richter, tager til med fornyet styrke.
I tirsdagens udgave af Jyllands-Posten gik Hernings borgmester, Lars Krarup, til angreb på Richter, som han beskyldte for at have talt usandt om det afgørende 15 minutter lange møde mellem Lars Løkke og Kristian Jensen på partiets hovedbestyrelsesmøde 3. juni.
Også Jens Rohde og Eyvind Vesselbo talte dunder mod Richter.
For meget rod
Nu slår tidligere folketingsmedlem for Venstre Preben Rudiengaard sig til gruppen af kritikere.
Under Løkkes tøjsag i forsommeren var Rudiengaard ikke imponeret over Richters håndtering af Løkkes tøj-bilag for 152.000 kr. I Ekstra Bladet blev han citeret for denne kritik af partisekretæren:
”Der er alt for meget rod med de der private bilag ... Så må vi altså have en, der styrer de der ting for ham (Løkke, red.), for Claus Richter er åbenbart ikke den rigtige. Det har han bevist. Så må vi have en anden.”
Efter udtalelsen fik Rudiengaard en opringning fra Richter, og den samtale er udslagsgivende for, at Rudiengaard ønsker partisekretæren sat fra bestillingen.
”Det mest dumme svin”
”Jeg var på vej til Venedig med min hustru,” fortæller Rudiengaard, som stod og ventede på et tog mod København – hvorfra de skulle flyve – da telefonen ringede.
”Det første, han sagde, var: ”Du er det mest dumme svin, jeg kender”,” siger Rudiengaard.
”Han forlangte, at jeg dementerede over for Ekstra Bladet. Så forklarede jeg ham, at jeg er en mand, der siger, hvad jeg mener.”
En gadedreng
Og med sådan en tilgang til andre er Richter ganske enkelt ikke værdig til at have en central rolle i Venstre, mener det tidligere folketingsmedlem.
”Jeg mener ikke, at en person med den sproglige adfærd er kompetent til at sidde og være partisekretær i Venstre. Vi kan ikke have en partisekretær, som er en gadedreng,” siger Rudiengaard og konkluderer:
”Man burde se sig om efter en anden partisekretær.”
Har hørt det længe
Angrebet fra Krarup, Rohde og Vesselbo kommer ingenlunde bag på Rudiengaard.
Fra gamle kolleger har han hørt negative historier om partisekretæren i længere tid, forklarer han.
”Det er jo det, jeg har hørt længe. Folk i Venstre er så dødtrætte af den mand. Han spiller sine kort forkert. En partisekretær skal styre partiet og være en ydmyg tjener. Men han begynder jo at spille op over for de forskellige politikere. Og det skal han holde lapperne fra,” siger Rudiengaard.
Claus Richter ønsker ikke at udtale sig.