Intet overblik, ingen langsigtet plan: Forsvarsministeriet får skarp kritik af statsrevisorerne
På bare tre år har Arbejdstilsynet givet 107 påbud til Forsvarsministeriet for skimmel og manglende ventilation i de bygninger, der huser soldaterne. Troels Lund Poulsen (V) anerkender kritikken.
Forsvarsministeriet har ikke haft noget overblik over tilstanden af Forsvarets bygninger. Og det har heller ikke haft nogen langsigtet plan for, hvordan de skulle vedligeholdes.
Det fremgår af en beretning, som statsrevisorerne mandag eftermiddag præsenterede på et doorstep, hvor de »kritiserer skarpt«, at Forsvarsministeriet har haft en »yderst mangelfuld styring af vedligeholdelsen af deres bygninger«.
Det er perioden 2018-2023, der er blevet undersøgt.
Kritikken tager konkret afsæt i, at 80 pct. af de omkring 5.000 bygninger, som Forsvarsministeriet ejer, ikke er blevet synet til tiden.
Flere af Forsvarets bygninger er i så dårlig tilstand, at Arbejdstilsynet har givet ministeriet 107 påbud i perioden 2021-2023 for bl.a. skimmelsvamp og manglende ventilation.
Af beretningen fremgår det også, at Forsvarsministeriet kun laver vedligeholdelsesplaner et år ad gangen, selvom man for 13 år siden besluttede at lave 10-års planer.
Helt generelt får Forsvarsministeriet kritik for ikke at have haft et ordentligt overblik over, hvor galt det egentlig stod til med Forsvarets bygninger. Ministeriet har dog i 2025 oplyst, at vedligeholdelsesefterslæbet løber op i ca. 15 mia. kr.
I beretningen kommer det også frem, at Forsvarsministeriet heller ikke har anvendt alle de penge, der rent faktisk var sat af til at vedligeholde bygningerne.
Under forsvarsforliget 2018-2023 afsatte aftalekredsen 2,6 mia. kr. til vedligeholdelse af bygningerne.
Men af beretningen står det klart, at ministeriet kun har brugt 1,8 mia. kr., selvom der har været et »betydeligt vedligeholdelsesefterslæb«, som man kunne have brugt de resterende 800 mio. kr. på.
Efter doorsteppet fangede Jyllands-Posten statsrevisorernes formand, Mette Abildgaard (K).
Der er jo eksempler på sager hos statsrevisorerne, som kan trække i langdrag i 10-12 år. Hvornår skal man forvente, at alt det, I retter skarp kritik af, er bragt i orden?
»Vi kommer til at se et svar fra ministeren på den anden side af sommerferien på, hvordan man vil håndtere de her problemer. Men jeg må også være ærlig at sige, at hvis det her skal blive bragt i orden, så kræver det også politisk pres. Så kræver det en forligskreds, som prioriterer, at det her bliver bragt i orden.«
Men hvor lang tid kommer det til at tage?
»Det er ministeren, der må svare på det. Men jeg kan bare sige så meget, at vi statsrevisorer ikke kommer til at slippe sagen,« siger Mette Abildgaard.
Forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) har fået to måneder til foreløbigt at svare på statsrevisorernes kritik.
Statsrevisorerne består af seks politikere udpeget af Folketinget, der har til opgave at føre kontrol med regeringen og statens administration.
Medlemmerne kan på baggrund af beretninger lavet af Rigsrevisionen udtale forskellige grader af ros eller kritik af myndigheder.
I dette tilfælde har statsrevisorerne altså valgt at rette »skarp kritik«, hvilket er den næsthøjeste grad af kritik, man kan få.
Minister anerkender kritik
Troels Lund Poulsen begyndte som forsvarsminister i foråret 2023 og har derfor ikke selv haft ansvaret i det meste af den undersøgte periode. Men det er ham, der står med ansvaret for at kommentere forløbet.
Hans ministerium henviser til en pressemeddelelse, hvor han »anerkender kritikken«.
Ministeren pointerer dog, at der allerede er igangsat initiativer, som skal rette op på Forsvarets fysiske rammer. Troels Lund Poulsen peger bl.a. på, at han i december 2023 præsenterede en genopretningsplan.
Her blev der bl.a. sat ca. 2 mia. kr. af til at genoprette »ejendomsområdet« frem mod 2033.
Siden er der tilført yderligere 42 mio. kr. i 2024 og 170. mio. kr. i 2025 til »personelnære tiltag« og senere 200 mio. kr. til »styrket bygningsvedligehold« i 2025.
Dog har den økonomiske byrde siden vist sig at være langt tungere. I maj i år skrev Forsvarsministeriet i en pressemeddelelse, at ca. en tredjedel af Forsvarets bygninger er i »dårlig stand« eller »under middel«.
Skal alle bygninger »over middel« vil det koste ca. 26,9 mia. kr.