Fortsæt til indhold
Politik

Her er aftalepunkterne i den politiske aftale mellem rød blok

Under overskriften »Retfærdig retning for Danmark« udstikker aftalen mellem Socialdemokratiet og rød blok en politisk retning for en S-regering.

Sent tirsdag aften indgik Socialdemokratiets Mette Frederiksen en aftale med partierne SF, De Radikale og Enhedslisten, der gør Mette Frederiksen til statsminister for en socialdemokratisk mindretals-regering.

Partierne er som ventet blevet enige på klimaområdet - en forhandling, som De Radikales Morten Østergaard udeblev fra, men som han nu har tilsluttet sig. Derudover gives der lidt her og der til de forskellige partier.

SF har fået lovning på lovbundne minimumsnomeringer, mens Enhedslisten kan varme sig på, at man vil afsætte 250-300 millioner kroner årligt til et midlertidigt, kontant børnetilskud som indføres hurtigst muligt og målrettes børn fra 0 til 14 år i familier, der er omfattet af kontanthjælpsloftet eller integrationsydelsen.

Det fremgår også, at regeringen vil indføre en seniorpensionsordning, som regeringen, DF og Radikale Venstre blev enige om før valget - men der er umiddelbart ingen aftale i forhold til Socialdemokratiets plan om at indføre en ret til tidlig pension for nedslidte.

På pressemødet, hvor Mette Frederiksen præsenterede aftalepunkterne sagde hun dog, at hun regner med, at det vil lykkes hende at indføre en differentieret førtidspension.

»Jeg kan ikke forestille mig andet, end at jeg kan finde et flertal i Folketinget for at få gennemført en ret til tidligere folkepension,« sagde hun.

Aftalepapiret er ikke at forveksle med et regeringsgrundlag. Et sådan kommer slet ikke, siger Mette Frederiksen.

»Jeg kommer til at være meget tro over for dette papir og dets intentioner. Jeg føler mig forpligtet af det, og det er på baggrund af det papir, at vi nu de næste dage kan danne en ny regering,« siger hun.

Derfor bliver aftalepapiret nok det bedst mulige pejlemærke for en S-regerings kommende politik.

En ny regeringen vil ifølge aftalepapiret blandt andet:

- Indføre bindende klimamål og fremlægger i det førstkommende folketingsår et forslag til en klimalov. Målet er at reducere drivhusgasser med 70 pct. i forhold til niveauet i 1990.

- Omstille transportsektoren med stop for salg af nye diesel- og benzinbiler fra 2030, samt skærpede miljøzoner.

- Sikre klimabidrag fra landbruget.

- Indføre lovbundne minimumsnormeringer, der implementeres i perioden frem mod 2025.

- Der afsættes 250-300 mio. kr. årligt til et midlertidigt, kontant børnetilskud som indføres hurtigst muligt og målrettes børn fra 0-14 år i familier, der er omfattet af kontanthjælpsloftet eller integrationsydelsen.

- Afskaffe de nationale test i de mindste klasser.

- Foreslå at afskaffe omprioriteringsbidraget.

- Afskaffe uddannelsesloftet.

- Bibeholde regionerne.

- Tage initiativ til en samtykkebaseret voldtægtsbestemmelse.

- Der skal uddannes og ansættes mere sundhedsfagligt personale.

- Arbejde for flere sengepladser i psykiatrien.

- Vil mindske egenbetalingen ved tandpleje – og helst gør det helt gratis – for de mest socialt udsatte.

- Gennemføre aftalen om seniorpension.

- Virksomheder eller velfærdsinstitutioner, der har en konkret mangel på arbejdskraft, på minimum faglært niveau, skal hurtigt og ubureaukratisk kunne tiltrække kvalificeret udenlandsk arbejdskraft.

- Vil afsætte flere midler til Arbejdstilsynet.

- Det vil være en væsentlig prioritet i en ny dansk regerings udenrigspolitik at søge international tilslutning til et fremtidigt og mere humant asylsystem indenfor gældende international ret.

- De cirka 70 børn, der er kommet i klemme på grund af integrationsvurderingerne fra 2016 og til nu får tre måneder til at ansøge om familiesammenføring ud fra kriterierne i den nye lovgivning, selvom deres forældre har været her længere.

- Vil oprette et nyt udrejsecenter for børnefamilier - børn skal altså flyttes ud af Sjælsmark.

- Genoptage modtagelsen af kvoteflygtninge.

- Udrejsecenter til udvisningsdømte - hvor er endnu uvist. Men Morten Østergaard (R) sagde tidligere på aftenen, at Lindholm var fuldstændig udelukket.