Socialdemokratiets plan vil give tidlig folkepension til raske danskere
S åbner for at sende 20 pct. af en årgang på tidlig pension, men kun 5 pct. melder om markant nedsat arbejdsevne.
Mens S-formand Mette Frederiksen vil give tidlig folkepension til op mod hver femte senior, fordi de er nedslidte, så vurderer kun et fåtal, at deres arbejdsevne er markant nedsat.
Det betyder ifølge eksperter, at raske seniorer vil kunne trække sig tidligere tilbage, hvis S-planen bliver til virkelighed.
»Man kommer til at give tidlig pension til en hel del mennesker, som har et udmærket helbred,« vurderer Jørgen Søndergaard, tidl. forskningsdirektør, der har siddet i to kommissioner om netop pension.
Socialdemokratiet vil bruge 3 mia. kr. på den nye rettighed. Det kan ifølge Mette Frederiksen betale for, at op mod 20 pct. af en årgang kan gå på pension to år før den gældende pensionsalder.
Det er penge, som kunne være brugt på mere værdigt trængende.
»Nedsat arbejdsevne er nok den indikator, der kommer tættest på at vise, om folk er nedslidte,« siger Lars Andersen, der er professor ved Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø.
Den tidlige folkepension skal baseres på objektive kriterier, så den tildeles personer, der har været over 40 år på arbejdsmarkedet. Men hvis man laver en rettighed, som ikke er relateret til den individuelle fysik, »risikerer man at bruge penge på nogen, som ikke er nedslidte«, understreger Michael Svarer, formand for de økonomiske vismænd.
»Det er penge, som kunne være brugt på mere værdigt trængende,« siger han.
Mattias Tesfaye (S), medlem af Folketingets Beskæftigelsesudvalg, har det fint med, at en ny rettighed kan sende nogle raske danskere tidligere på pension:
»Hvis det lykkes at vinde valget og skrue en ordning sammen, så vil jeg ikke falde ned af stolen, hvis jeg ser en enkelt rask og rørig person i TV Avisen, der siger: ”Nu har jeg brugt Mette Frederiksens ret til tidlig folkepension, så nu er jeg ude at spille golf”.«