Sådan prepper michelinkokken, politikeren og livsstilseksperten
Jyllands-Posten har talt med en række kendte danskere for at høre, hvad de ville gøre, hvis de skulle klare sig selv i tre dage.
Danskerne skal kunne klare sig selv i tre dage i tilfælde af en krisesituation. 72 timer.
Det er ni måltider, hvis man ikke skipper morgenmad.
Under titlen ”Forberedt på kriser” kom Beredskabsstyrelsen lørdag med en pjece, hvor man kunne finde en tjekliste over produkter, man bør sørge for at have på lager. Tæpper, vådservietter, en lommelygte, stearinlys, batterier og tændstikker. Det anbefales også at have tre liter vand pr. person pr. døgn. Under kategorien »mad« foreslår Beredskabsstyrelsen at have mad, der ikke kræver tilberedning, såsom knækbrød og dåsemad.
Ikke just de mest eksotiske madvarer at lege med. Specielt ikke, hvis man hedder Wassim Hallal og er michelinkok på en af Danmarks fineste restauranter, Frederikshøj i Aarhus.
Han har ikke tænkt sig at udsætte sin gane for brød tørrere end sandpapir og Jaka Bov. Men hvad prepper en michelinkok og andre madglade danskere så?