Fortsæt til indhold
Litteratur

Kærlighed, vold og kontrol

Johanne Bille trak masser af roser ud af landets anmeldere, da hun udkom med sin forrige roman. Men forfatteren når desværre ikke samme højder med sin nye udgivelse, "Et liv med dig". Få gratis lytteprøve i anmeldelsen.

Jeg var en af de læsere, der var meget begejstret for Johanne Billes forrige roman ”Når mænd forlader mig”. Her skildrede forfatteren med humoristisk og illusionsløs indsigt en ung kvindes forhold med en række mænd, der på hver sin måde insisterer på at have definitionsmagten over hende.

Med bruddene som strukturerende princip viste Bille sig eminent til at skildre parholdets ofte betændte anatomi, og det er samme strategi og tematik, som ulmer under forfatterens nye roman, ”Et liv med dig”, der desværre ikke i så høj grad som forgængeren formår at løfte sine pointer fra siderne.