Fortsæt til indhold
Kultur

Historiker hævder at have fundet berømt nazi-skat i bunker

Polakken Bartlomiej Plebanczyk tror, at han har fundet det legendariske Ravkammer, som forsvandt sporløst under Anden Verdenskrig.

Der er i flere årtier gået rygter om, hvorvidt det legendariske Ravkammer, som forsvandt sporløst under Anden Verdenskrig, findes eller er gået til grunde.

I 200 år havde Ravkammeret, der blev kaldt "verdens ottende vidunder", hjemme på Katharinapaladset i Skt. Petersborg indtil den tyske besættelse af byen. Kammerets forsvinden i slutningen af krigen er stadig omgærdet af mystik.

Men nu hævder en polsk historiker at have fundet gemmestedet for kammeret, der betragtes som et af de største tab af en europæisk kunstskat i det 20. århundrede.

Bartlomiej Plebanczyk, leder af Mamerki Museet i det nordlige Polen, har ifølge The Telegraph fundet kammeret, der er lavet af rav og dekoreret med guld. Historikeren er ifølge avisen »nærmest sikker« på at have fundet kammeret i et skjult rum i en bunker i det nordøstlige Polen. Han hævder, at skatten ligger i skoven nær den lille polske landsby Mamerki.

Påstanden kommer på baggrund af radarundersøgelser, der viser et hemmeligt kammer i bunken, ligesom at Plebanczyk siger, at en lokal beboer havde set tyske lastbiler bringer tunge sager til bunkeren i slutningen af Anden Verdenskrig.

Myndighederne i Wegorzewo små 10 km fra Mamerki har understreget, at man vil undersøge det skjulte kammer.

»Hvis det ikke er Ravkammeret, så er det måske en anden skat,« siger byens viceborgmester Andrzej Lachowicz, viceborgmester til lokal tv ifølge The Telegraph.

For tre år siden gik der således rygter om, at Ravkammeret kunne være gemt i den nordjyske by Asaa, fordi den tidligere tyske marinesoldat Wilhelm Kraft i slutningen af Anden Verdenskrig var med til at grave tre store huller på en mark i byen.

Marinesoldaten fik aldrig selv at vide, hvad hullerne skulle bruges til, men han var overbevist om, at hullerne skulle bruges til skjule store nazi-skatte - eller måske endda Ravkammeret fra Katharinapaladset i Skt. Petersborg.