Fortsæt til indhold
Aarhus

Virksomheder er afhængige af havnen

Havnen har blandt andet lokket ATR Landhandel til at slå sig ned i Aarhus.

Karina O. Dahlgaard

»Vi har en stor erhvervshavn, og vi er helt tæt på motorvejsnettet. Derfor ligger Aarhus infrastrukturmæssigt supergodt i en dansk sammenhæng,« forklarer Jan Beyer Schmidt-Sørensen, erhvervschef i Aarhus Kommune.

Og det er netop det, som har fået tyske ATR Landhandel til at begynde et byggeri af en foderstoffabrik på Aarhus Havn. Fabrikken står klar i 2014.

»Det er must for os at være ved en havn. Aarhus Havn er den nordligste, hvor vi kan tage de store skibe ind,« siger Martin Lauridsen, direktør i ATR Grovvarer, som er et datterselskab under ATR Landhandel.

Han forklarer, at selvom ATR har et kontor i Aulum, så er produktionen i dag i Tyskland.

»Det er ikke muligt at betjente kunder i det nordlige Jylland pga. fragtpriserne og køre- og hviletidsreglerne. Vi kan ikke nå til Vendsyssel på en chaufførs køretid, så vi har brug for at producere tættere på landmændene,« siger Martin Lauridsen om baggrunden for at lægge en fabrik i Aarhus.

Havn og motorvej lokker

Fra fabrikken i Aarhus kan ATR nå ud til flest steder i Jylland med færrest mulige kilometer på vejene. Og Martin Lauridsen påpeger, at det ikke bliver ringere af, at der også kommer en øst-vest-motorvej.

Lastbilerne kører nemlig kun 40 km/t i gennemsnit på almindelige veje pga. stop og rundkørsler, mens de kan køre 80 km/t på motorvejene.

Havnen er vigtig for fabrikken, da næsten alle proteinfodermidler kommer med skib ind over kaj. Og i de år, hvor den danske korn er dyrere end andre steder, planlægger Martin Lauridsen også at tage korn ind over kajen.

»Så er det nemlig billigere at fragte korn fra Østeuropa til Aarhus med skib, end det er at køre dansk korn til Aarhus,« siger han.

Fordi fragt med lastbil er mere omkostningstungt, har det været et krav for ATR Landhandel at bygge fabrikken ved en havn.

Mere end en videnby

Der er plads til, at fabrikken kan udvide til dobbelt størrelse på havnen i Aarhus, og det er ikke en fjern tanke for Martin Lauridsen, at virksomheden også kan eksportere fra havnen på et tidspunkt.

Selvom Aarhus bliver kaldt en by, der skal leve af viden, så er der stadig en række virksomheder, der ligesom ATR Landhandel er afhængige af at ind- eller udskibe gods fra Aarhus Havn.

»Infrastruktur og adgang til transportmuligheder er stadig afgørende for en række brancher,« siger Niels Milling, direktør for regional udvikling i Dansk Erhverv.