Vaskeriet åbner ny afdeling i Brabrand
I januar 2017 åbnede ”Vaskeriet - en øvebane for udviklingshæmmede” i fællesvaskeriet i boligforeningen Søvangen i Brabrand. Her kan private og erhvervskunder få vasket deres tøj af udviklingshæmmede, der på den måde har fået et arbejde. For boligforeningen er fællesskabet med tiden blevet så stort, at Vaskeriet udvider med nye aktiviteter i nyindrettede lokaler på Søvangens torv. Det blev tirsdag markeret med en åbningsfest.
»Vi startede Vaskeriet, fordi vi gerne vil skabe fællesskaber og inklusion og gå med det der kommer fra neden,« forklarer de to initiativtagere Pia Stabell Hjort og Katrine Knudsen.
Borgmester Jacob Bundsgaard (S) har siden kaldt Vaskeriet for en »en blanding af et godt gedigent stykke civil ulydighed og løsningen på et samfundsproblem«.