Julemarked i Aarhus terrorsikres med blomsterkummer
Der er i år taget ekstra sikkerhedsforanstaltninger ved julemarkedet i Aarhus midtby.
Lørdag åbnede det store julemarked i Aarhus midtby med boder, juletræer og alskens julegodter.
Men i år har sikkerhedsforanstaltningerne fået et nøk opad for at sikre, at de handlende kan shoppe julen ind i fred og uden fare.
For eksempel er der opstillet store, tunge blomsterkummer ved julemarkedet for at forhindre terrorangreb med køretøjer, skriver TV2 Østjylland.
Terrorsikringen skal ses i lyset af den lastbil, som i fjor pløjede sig ind i en menneskemængde ved et julemarked i Berlin og dræbte 12 og sårede over 50 mennesker. Siden er også London, Stockholm og Barcelona blevet ramt af terror, hvor køretøjer blev brugt som våben – og det var også tilfældet ved angrebet i Nice i juli 2016, hvor 86 mennesker blev dræbt og flere hundrede såret, da en islamisk terrorist kørte en lastbil ned ad byens strandpromenade.
Østjyllands Politi understreger, at der ikke er nogen specifik trussel eller grund til bekymring vedrørende julemarkedet, som afholdes på Lille Torv, Store Torv og Bispetorvet i midten af Aarhus. Men politiet tager ingen chancer.
»Generelt er terrortruslen mod Danmark stadigvæk høj. Det forholder vi os jo også til. Og dermed går vi i kontakt med arrangører og finder ud af, hvad der vil være relevant at sætte i værk af sikkerhedsmæssige tiltag. Det supplerer vi så med noget politi, og det har vi også gjort i forhold til julemarkederne,« siger politiinspektør Jesper Bøjgaard Madsen til TV2 Østjylland.
Det aarhusianske julemarked er blot det seneste af mange eksempler på, at travlt befolkede områder i større danske byer får opstillet betonklodser eller lignende forhindringer for at neddrosle frygten for terror.
Strøget og Rådhuspladsen i København samt Tivolis indgang og Nyhavn er blandt de centrale steder, som nu er inddæmmet af betonklodser mere eller mindre permanent. Også AGF's hjemmebane, Ceres Park, er blevet sikret på samme måde.
Da PET’s Center for Terroranalyse (CTA) udgav dets seneste rapport om terrortruslen mod Danmark var netop »simple« angreb med »lettilgængelige midler« som for eksempel en bil eller lastbil listet som den mest sandsynlige form for terror i Danmark.