Statsminister Löfven har tre muligheder – en er at gå af
Dramatik i Sverige, hvor valget nu står mellem ministerafgang, ny regering og nyvalg. Moderaternes leder, Anna Kinberg Batra, står klar i kulissen.
LONDON — En stor sikkerhedsskandale kastede onsdag Sverige ud i en højdramatisk, politisk situation, hvor alt fra afgang af tre ministre til regeringsskifte og nyvalg er i spil.
Onsdag morgen krævede de fire borgerlige partier i samarbejdet Alliancen, at tre ministre fra landets socialdemokratisk ledede regering skulle gå af på grund af skandalen: indenrigsminister Anders Ygeman, forsvarsminister Peter Hultqvist og transportminister Anna Johansson. Især de to førstnævnte er store navne.
Det indvandrerkritiske parti Sverigedemokraterne tilsluttede sig ønsket om en mistillidsdagsorden, og dermed var der flertal for at fyre ministrene.
Onsdag eftermiddag og aften sad statsminister Stefan Löfven i krisemøder, og der blev rapporteret om tre mulige alternativer: Ofring af de tre ministre – hvilket vil være uhørt mange på én gang i Sverige – nyvalg i utide eller skift af regering uden valg. Löfven holder pressemøde torsdag formiddag.
Årsagen til balladen er en skandale om udlicitering af registre, databaser m.v. fra Transportstyrelsen til IBM, der varetog noget af opgaven via østeuropæiske datterselskaber. Her var der ikke styr på sikkerheden, og det var muligt for ikke-godkendte personer at få adgang til følsom information, herunder adresser på svenske kamppiloter og information om agenter og andre personer med skjult identitet. Skandalen blev i over et år holdt skjult for offentligheden, og Ygeman og Hultqvist sørgede ikke for at give informationer om sikkerhedsbristen videre internt i regeringen.
Sverige har borgerligt flertal, men en socialdemokratisk regering, fordi Alliancen efter valget i 2014 ikke ville bygge regeringsmagten på stemmer fra Sverigedemokraterne, der ansås (og anses) som racistisk i dele af pressen og det politiske miljø.
Hvis Löfven opgiver magten uden at udskrive nyvalg, er Moderaternes leder, 47-årige Anna Kinberg Batra, sandsynlig ny statsminister. Hun kan så blive afhængig af Sverigedemokraterne, men kan også vælge at gå efter brede flertal over midten. Ved et nyvalg spår målingerne igen et borgerligt flertal, men kun hvis Alliancen samarbejder med Sverigedemokraterne, der står til fremgang.