Flertal af svenskere ønsker færre flygtninge

I løbet af efteråret er der sket et skred i svenskernes indstilling til at tage imod flygtninge, viser måling.

I løbet af tre måneder er holdningen blandt svenskerne til, hvor mange flygtninge landet skal modtage, ændret.

En ny meningsmåling i avisen Dagens Nyheter viser, at over halvdelen af svenskerne nu mener, at Sverige skal tage imod færre flygtninge.

- Virkeligheden har ændret sig, konstaterer Nicklas Källebring, analytiker hos Ipsos, der har lavet målingen.

I år har Sverige modtaget flere asylansøgere end nogensinde før, og "flygtningekrisen har været det dominerende politiske spørgsmål i 2015", skriver det svenske dagblad.

Omkring 170.000 mennesker vil, inden året er omme, have søgt om asyl. Både statslige myndigheder og kommuner har talt om, at tilstrømningen lægger pres på samfundet.

En række tiltag fra den svenske regering skal mindske antallet af flygtninge. Blandt andet indføres der efter nytår id-kontrol for passagerer på tog og busser, der kommer fra Danmark.

Det er fjerde gang i år, at Dagens Nyheter og Ipsos undersøger holdningen til flygtninge i befolkningen.

Mest positiv var svenskernes opfattelse i september. Da mente 44 procent, at Sverige skulle tage imod flere flygtninge, mens 30 procent var af den modsatte opfattelse.

Men allerede måneden efter var holdningen mere negativ. Da sagde 42 procent, at tilstrømningen var for voldsom.

Den andel er i decembermålingen øget yderligere. Nu svarer 55 procent, at Sverige bør modtage færre flygtninge.

- Dybest set har svenskerne en ganske generøs holdning til at modtage flygtninge, men det er betinget af, at det virker, siger Nicklas Källebring fra Ipsos til Dagens Nyheter.

Holdningsskiftet i befolkningen kan skyldes, mener han, at der har været problemer med at håndtere modtagelsen af de mange flygtninge. En generel bekymring for, hvad de langsigtede konsekvenser af den store tilstrømning får for Sverige, kan også spille ind.

/ritzau/

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.