Fortsæt til indhold
Europa

Parlamentsvalget blev et mareridt for Emmanuel Macron

De kommende fem år bliver vanskelige for den netop genvalgte franske præsident. Han kan søge et flertal til højre, men risikerer voldsomme protester fra gadens parlament.

PARIS

Ord som chok, handlingslammelse og gidsel for ekstremerne dominerede kommentarerne, da Frankrig mandag morgen vågnede op til en ny politisk virkelighed.

Præsident Emmanuel Macron mistede sit flertal i parlamentet, da vælgerne forvandlede anden runde af parlamentsvalget til en folkeafstemning om ham og hans reformprogram.

Resultatet er ydmygende for præsidenten personligt og muligvis dramatisk for landet. Frankrig har ikke samme traditioner som Danmark for at indgå kompromisser hen over midten, og der tegner sig ikke umiddelbart nogen nemme veje til at skaffe et regeringsdueligt flertal.

Macron er besejret, han er i mindretal. Franskmændene vil ikke have hans politik.
Jordan Bardella, formand for Rassemblement National