USA presser på for forårsvalg i Ukraine
Det begynder at ligne valg i Ukraine inden sommer. Præsident Zelenskyj vil holde præsidentvalg og folkeafstemning om en fredsplan i maj, siger flere kilder.
Det er sin sag at holde valg i et krigshærget land.
Det er ikke desto mindre det, ukrainske embedsmænd er begyndt at forberede.
Både valg til præsidentposten og en folkeafstemning om en fredsplan, som ingen lige nu kender indholdet af.
Det skriver Financial Times, der citerer ukrainske og vestlige embedsmænd for oplysningerne.
Valget og folkeafstemningen ventes i maj. Det ser ud til at være den amerikanske præsident, Donald Trump, og hans administration, der presser på for valget.
Reuters har talt med en kilde, der også er inde i sagen. Kilden er noget skeptisk og tvivler på, at et valg er muligt.
»Russerne har ikke accepteret en aftale, og de tager ikke skridt til at afslutte krigen. Hvordan kan der så være skridt mod valg?«
Det var meningen, at der skulle have været præsidentvalg i marts eller april 2024.
Volodymyr Zelenskyj blev Ukraines præsident den 20. maj 2019, så hans fem år lange periode er udløbet.
Men alt gik i stå, da Ruslands præsident, Vladimir Putin, beordrede sit militær til storangreb på Ukraine den 24. februar 2022.
Ukraine indførte undtagelsestilstand, og sådan er det stadig.
Undtagelsestilstand
Forfatningen siger, at der ikke må holdes valg, når der er undtagelsestilstand, og krigen er stadig i fuld gang.
Rusland angriber varmeanlæg og anden infrastruktur med missiler og droner. Indbyggerne i Ukraines hovedstad, Kyiv, og mange andre byer fryser i den iskolde vinter.
Det er ikke umiddelbart klart, hvordan og hvad der nu skal ske i praksis. Om undtagelsestilstanden er på vej til at blive ophævet, så der kan holdes valg.
Men Financial Times skriver, at Volodymyr Zelenskyj ventes at annoncere valget den 24. februar, på fireårsdagen for Ruslands angreb.
Det kan blive både præsidentvalg og folkeafstemning om en fredsplan.
Måske den 15. maj.
Avisen skriver, at der også drøftes parlamentsvalg.
Tiden er knap
Zelenskyj har for nylig sagt, at USA prøver at mægle en fredsaftale mellem Ukraine og Rusland på plads og vil have »det hele ordnet inden juni«.
Reuters skrev den 6. februar, at amerikanerne vil have krigen om Ukraine standset hurtigt.
Nyhedsbureauet citerede to kilder nær forhandlingerne, der foregik i sidste uge i Abu Dhabi i De Forenede Arabiske Emirater. Kilderne sagde, at tiden er knap.
Trumps særlige udsending til krigen, Steve Witkoff, og Trumps svigersøn, Jared Kushner, leder forhandlingerne på vegne af USA’s præsident.
De har kun en begrænset mængde tid og begrænset politisk kapital at bruge på sagen.
For i USA bliver der mere og mere fokus på midtvejsvalget i november, så derfor vil amerikanerne have Ukraine-krigen løst og væk fra dagsordenen i løbet af foråret.
Der er endnu ikke nogen offentligt kendt fredsplan at stemme om for de ukrainske vælgere.
Hidtil har to centrale ting skabt problemer i forhandlingerne.
Sikkerhedsgarantier
Det gælder sikkerhedsgarantierne for Ukraine. Det skal være så sikre garantier fra Vesten, at Ukraine ikke igen skal frygte, at Rusland angriber.
Der er heller ikke enighed om grænserne i det østlige Ukraine, hvor Rusland hidtil har krævet hele Donbas-regionen.
På slagmarken kontrollerer Ukraine stadig en del af Donbas, men det skal ukrainerne ifølge Rusland forlade og give til Putin.
Reuters skriver, at der også er en del parlamentarisk arbejde, inden et valg kan afholdes. Der skal lovændringer til.
Der er desuden spørgsmål, som er uden svar, i hvert fald for offentligheden.
Det gælder bl.a., om der bliver våbenhvile under valghandlingen.
Og hvad sker der, hvis sådan en våbenhvile bliver brudt, mens der stemmes?
Og hvad sker der, hvis Ukraine stemmer fredsplanen ned?