Fortsæt til indhold
International

Det er »meget lidt sandsynligt«, at vi får en vaccine mod corona i år

Israelske forskere hævdede for få uger siden, at de var tæt på at have fremstillet en vaccine mod virussen.

Sidst i februar meddelte et hold israelske forskere fra instituttet Migal til det israelske medie The Jerusalem Post, at de var tæt på at fremstille en vaccine mod coronavirus.

Vaccinen skulle være klar i slutningen af foråret, lød beskeden fra Israels minister for videnskab og teknologi, Ofir Akunis.

»Hvis det hele går efter planen, så vil vaccinen være klar inden for få uger, og den vil kunne erhverves om 90 dage,« meddelte han.

I denne uge er overskrifterne dog erstattet af nogle mere moderate udmeldinger. Lederen af forskergruppen, Chen Katz, siger nu til Times of Israel, at der ikke er tale om en vaccine, der beskytter 100 pct. mod sygdommen, men om en vaccine, der skal gives oralt, og som beskytter i 14 dage mod den nye coronavirus.

»Dette er ikke en behandling, dette er et middel til forebyggelse,« lyder det fra Chen Katz, der samtidig forklarer, at de 90 dage var ment sådan, at det om få måneder vil være muligt at begynde at teste på mennesker.

De israelske forskere er langt fra de eneste, der arbejder på at udvikle forskellige behandlinger til coronavirussen, som lige nu lægger store dele af verden ned. Over 60 forskellige forskerhold forsøger lige nu at udvikle en brugbar vaccine. Men som det ser ud nu, er der ikke en vaccine lige om hjørnet, lyder beskeden fra den danske lægemiddelstyrelse.

»Det vil være meget lidt sandsynligt, at vi har en vaccine i løbet af i år,« siger Lægemiddelstyrelsens medicinske chef Nikolai Brun til videnskab.dk.

Udviklingsminister Rasmus Prehn har lørdag meddelt, at Danmark bevilliger 10 mio. kr. til en global forskningsfond, der arbejder på udvikling af vacciner mod bl.a. covid-19.

»Jeg frygter, at spredningen kan gå hårdt ud over særligt sårbare befolkningsgrupper i Danmark og ikke mindst i fattige udviklingslande med svage sundhedssystemer, i flygtningelejre eller i meget tæt befolkede områder. Vi har nu og i fremtiden brug for vacciner, der bekæmper spredningen af virusser som coronavirussen,« siger Rasmus Prehn.

Der er tale om etårigt bidrag til den norskstiftede fond ”Koalitionen for Epidemisk Beredskabsinnovation”, og pengene til fonden er finansieret over udviklingsbistanden.

Under normale omstændigheder tager det flere år for en vaccine at blive udviklet, testet og godkendt til brug på mennesker. WHO anslog i februar, at det - selv hvis man sætter fart på den proces - vil tage omkring 18 måneder, før en vaccine kan blive klar til at blive delt ud til befolkninger.

Når det handler om vacciner til særlige akutte situationer som covid-19 er, er det muligt at køre en særlig hurtig godkendelsesproces for at få vaccinen hurtigt på markedet.

Proceduren kan da gennemføres på ca. 70 dage mod normalt 210 dage, fordi man anvender det, der hedder "rolling review", hvor virksomhederne indsender deres data til evaluering hos myndighederne, så snart de er tilgængelige.

»Det er anderledes end en normal godkendelsesprocedure, hvor virksomheden indsender alle data samlet til sidst, når alt er færdigtestet,« oplyser Lægemiddelstyrelsen på sin hjemmeside.

Hos det danske selskab AJ Vaccines satser man ifølge Finans på at have en vaccine klar i 2021.

»Vi ved ikke, om Covid-19 er kommet for at blive, eller om der kommer noget nyt. Det skal bare ikke forhindre os i at handle nu og gøre, hvad vi kan,« siger direktør Jesper Helmuth Larsen.

Hos Lægemiddelstyrelsen i Danmark følger man forskning om medicin mod corona tæt. Her kan du se en liste over de forsøg med vacciner, som Lægemiddelstyrelsen holder øje med.

Derudover følger styrelsen en lang række studier i en mulig behandling af den nye coronavirus. En del af dem er baseret på allerede tilgængelige lægemidler mod andre influenzalignende vira, og derfor vil de hurtigt kunne blive tilgængelige til at teste på meget syge coronapatienter.

Artiklens emner
Epidemi