Fortsæt til indhold
Indland

Farlig snyd med lastbiludstødning

Myndigheder har svært ved at stoppe ny fidus, hvor vognmænd snyder med udledningen af udstødningsgasser fra deres lastbiler.

Politiet har sammen med miljømyndighederne afsløret en ny – og ifølge miljøeksperter – særdeles sundhedsfarlig fidus: Chauffører og vognmænd kobler lastbilens særlige rensesystem fra, så udstødningsrøgen bliver blæst urenset ud i luften.

I sidste uge og i påsken kontrollerede politiet i Sønderjylland 35 lastbiler – og i 9 af dem var det særlige NOx-rensesystem slået fra. Det svarer til hver fjerde lastbil. Alle lastbiler, hvor der blev afsløret snyd, var østeuropæiske, oplyser politikommissær Stig Simonsen fra Rigspolitiets Tungvognscenter Syd.

»Vi vil fremover have øget fokus på denne form for snyd,« lover han.

Vognmændene snyder angiveligt for at spare den kostbare væske, der bruges til at rense udstødningsrøgen, hvilket kan give en besparelse på 7 øre pr. kørt km.

Det er ikke utænkeligt, at dette kan vise sig at være et større problem end dieselgate.
Ole Hertel, professor, Aarhus Universitet

Snyderiet kan ifølge Miljøstyrelsen være en del af forklaringen på, at mængden af de sundhedsfarlige NOx-er, de såkaldte kvælstofoxider, trods en massiv indsats ikke er faldet som forventet.

Det er vanskeligt for politiet at afsløre snyderiet, fordi det foregår ved at ændre på lastbilens motor. Hvis politiet afslører snyderiet, er bøden på 1.000 kr., og der udstedes et midlertidigt kørselsforbud.

Det er ikke kun i Danmark, at politiet har afsløret snyd med lastbilernes udstødning. I Norge har kontroller vist, at op mod 70 pct. af de undersøgte lastbiler havde snydt, mens man i Tyskland vurderer, at måske 20 pct. af lastbilerne kører rundt uden et rensesystem, der virker.

Dermed kan snyderiet vise sig at være mere alvorligt for miljøet end den omfattende såkaldte dieselgate, der har kostet VW-koncernen flere hundrede mia. kr. og har været en trussel mod hele koncernens overlevelse.

Professor Ole Hertel fra Aarhus Universitet advarer:

»Hvis snyderiet er udbredt, er det et væsentligt problem i forhold til de samlede udledninger af NOx-er. Og det er ikke utænkeligt, at dette kan vise sig at være et større problem end dieselgate.«

De sundhedsskadelige NOx-er anses for at være et af de største problemer i forhold til luftforurening. I København er der en enkelt gade, hvor EU’s grænseværdi er overskredet, mens man i Norge tirsdag den 17. januar for første gang nogensinde gennemførte et regulært forbud mod kørsel med dieselbiler på alle kommunale veje i hele Oslo på grund af kraftig luftforurening.

Transportministeriet oplyser til Jyllands-Posten, at man vil have kigget på straffen for at snyde med rensningen af udstødningsgasser.