Fortsæt til indhold
Indland

Axel Axgils Plads bliver droppet

Nu er spørgsmålet, hvad pladsen så skal hedde?

En del af den adresse, som tidligere har heddet Rådhuspladsen, kommer alligevel ikke til at hedde Axel Axgils Plads.

Det nye navn har været udsat for hård kritik fra flere sider, og derfor har Vejnavnenævnet i København besluttet at trække forslaget tilbage, oplyser det i en pressemeddelelse.

På jagt efter nyt navn

Teknik- og miljøborgmester Ayfer Baykal (SF), der også er formand for Vejnavnenævnet, var ellers parat til at opkalde pladsen efter Axel Axgil, da hun ikke mener, at der er hold i de mange anklager, som er blevet rejst mod den berømte homoaktivist.

"Men vi har været for dårligt forberedte i denne sag. Det kan jeg kun beklage. Særligt over for afdøde Axel Axgil. Jeg vil nu arbejde for, at vi finder et andet navn med tilknytning til LGBT-miljøet, som vi kan opkalde pladsen efter," siger Ayfer Baykal.

Axel Axgil var i 1948 medstifter af forløberen for Landsforeningen for Bøsser, Lesbiske, Biseksuelle og Transpersoner i Danmark (LGBT). Han var i øvrigt den første, som indgik registreret partnerskab med en anden mand.

Manglede bred opbakning

Morten Kabell, der er medlem af Vejnavnenævnet for Enhedslisten, mener også, at man skal finde en ny repræsentant fra LGBT-miljøet, "der fortjener at blive repræsenteret på bykortet i København."

Liberal Alliance støtter op om, at man har valgt at droppe navnet.

"For Liberal Alliance er det vigtigt, at vi opkalder vores veje og pladser efter personer, der nyder opbakning i brede kredse. Det mener jeg ikke har været tilfældet med Axel Axgil," siger Lars Berg Dueholm.

Ordet er dit: Hvad synes du om, at man har valgt at droppe navnet?

Og hvem, mener du, bør få opkaldt pladsen efter sig?