Fortsæt til indhold
Indland

DMI advarer om kraftigt snefald i store dele af landet

Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) har tirsdag udsendt forvarsel om kraftigt snefald torsdag.

/ritzau/

Vintervejret bider sig stadig fast, og kulden fortsætter i hvert fald til og med torsdag, hvor kraftig sne ventes i store dele af landet.

Det siger vagthavende meteorolog ved Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) Erik Hansen.

- Det ser ud, som om at landet bliver dækket af sne i løbet af torsdag, siger han.

DMI har tirsdag middag udsendt et forvarsel om kraftigt snefald torsdag.

Allerede torsdag morgen ventes let sne flere steder, men i løbet af formiddagen bevæger et mere markant snevejr sig op over den sydøstlige del af landet.

- I løbet af dagen bevæger det sig op over landet og når Nordjylland om aftenen eller natten til fredag, siger Erik Hansen.

I de orange områder ser der ud til at komme mest sne. Screenshot: DMI.

Han tilføjer, at snevejret ser ud til at holde ”ret godt ved i den østlige del af landet”.

- Når vi kommer frem til fredag morgen, kan der være kommet 20 til 30 centimeter sne mange steder på Sjælland, Djursland og Nordjylland, siger han.

I den øvrige del af landet ventes mellem 5 og 15 centimeter sne.

- Så vi kan godt se ind i et par døgn med store udfordringer på trafik og transport i det hele taget, siger Erik Hansen.

Til trods for at sneen holder ved, og kulden fortsat kan mærkes i starten af februar, så ventes temperaturen at blive varmere.

Temperaturen vil i forbindelse med snefaldet stige, så den nordlige del af landet holder sig lige under frysepunktet.

Temperaturen i den sydlige del stiger til mellem frysepunktet og et par graders varme, og her kan sneen så gå over i slud eller regn.

Forvarslet for kraftigt snefald fra DMI gælder fra klokken 10 om formiddagen torsdag til samme tidspunkt fredag.