Overvægt giver dårligere prognose ved brystkræft
Et dansk studie af 13.000 danske brystkræftpatienter viser, at kvinder med overvægt har øget risiko for tilbagefald og kortere overlevelse efter brystkræft. Det skyldes bl.a., at antihormonbehandlinbgen ikke har samme effekt hos overvægtige patienter.
Det hidtil største studie nogensinde med over 13.000 danske brystkræftpatienter viser, at kvinder med overvægt har en væsentligt dårligere brystkræftprognose end andre.
De får flere tilbagefald, og de lever kortere. Jo mere overvægtig, jo større risiko.
Studiet er opsigtsvækkende, fordi overvægt er et stigende problem. I dag er flertallet af den danske befolkning overvægtig, og stadigt flere bliver svært overvægtige.
Ledende overlæge og lærestolsprofessor Signe Borgquist og ph.d.-studerende Sixten Harborg fra Kræftafdelingen på Aarhus Universitetshospital og Aarhus Universitet står i spidsen for det nye studie, som netop er publiceret i det anerkendte videnskabelige tidsskrift JAMA Network.
»Svær overvægt er i stigning over hele verden, og derfor giver vores resultater anledning til bekymring. De antyder, at nogle patienter med brystkræft ikke opnår den rette gavn af deres kræftbehandling,« siger Signe Borgquist.
Omkring 5.000 danske kvinder får hvert år konstateret brystkræft, som er den mest udbredte kræftdiagnose hos kvinder.
At svær overvægt er forbundet med øget risiko for tilbagefald, er ikke ny viden. Men undersøgelsen omfatter alle patienter, der får netop den type behandling, som er standarden i dag – antihormonbehandling i fem år efter operation.
»Der kan man se, at medicinen virker mindre effektivt hos patienter med overvægt,« siger Signe Borgquist.
En væsentlig del af den medicinske behandling efter en brystkræftoperation består i dag af antihormonbehandling. Den gives til patienter baseret på en standarddosering og en one-size-fits-all tilgang. Men forskerne mener, at der skal ses nærmere på at finde den optimale tilgang til behandling af brystkræftpatienter med svær overvægt.
Hvis man er overvægtig efter overgangsalderen, har man også øget østrogen i kroppen, som produceres i et samarbejde mellem binyrerne og fedtvævet.
»Derfor er rutinebehandlingen for brystkræft med antihormoner ikke nok til at bremse udviklingen af østrogen. Og østrogenerne kan gå ind og ”fodre” eventuelle kræftceller i dvale, hvilket de netop skal bruge for at begynde at sprede sig igen,« siger Signe Borgquist.
Den stigende, globale fedmeepidemi gør studiet ekstra aktuelt.
»I Danmark er det ikke længere normalt at være normalvægtig. 53 pct. af danskerne er nu overvægtige med et BMI på 25 eller derudover, og 18 pct. er svært overvægtige med BMI på 30 eller mere. I undersøgelsen har vi set på både tilbagefald og risiko for at dø af kræft. Der er øget risiko ved begge dele, og det vokser med overvægten. Risikoen starter allerede med et BMI over normalen på 25,« påpeger Signe Borgquist.
Hun mener, at man må tage fat på at hjælpe patienterne med at reducere deres overvægt med bevægelse, kost eller medicin.
Forskerne håber at sætte gang i to nye forsøg næste år. Dels et pilotforsøg med det meget omtalte medicinske produkt Wegovy, som reducerer folks vægt, og dels med fysisk aktivitet.
»Der er allerede et godt seks ugers forløb med fysisk aktivitet på mange kræftafdelinger rundt i landet. Men kun til patienter i kemobehandling og ikke til patienter, der får antihormonbehandling. Så det vil vi jo gerne tage fat på, også fordi patienter, der får antihormonbehandling, risikerer at tage på af behandlingen.«
Overvægt overhaler rygning
Mens de fleste ved, at overvægt er skidt for hjerte-kar-sygdomme og diabetes, ved kun 18 pct., at der er sammenhængen mellem overvægt og kræft, ifølge en undersøgelse fra Sundhedsstyrelsen.
Men overvægt er en kendt risikofaktor for udvikling af mindst 15 forskellige kræftsygdomme.
Anja Olsen er seniorforsker i Kræftens Bekæmpelse og professor i livsstil og kræft ved Aarhus Universitet.
»Vi må lede efter en mere målrettet behandling til den enkelte. Men det her handler også i den grad om forebyggelse,« siger hun.
»Vi lever i et samfund, hvor overvægt generelt er stigende og truer med at rive tæppet helt væk under os i forhold til utallige diagnoser, hvoraf brystkræft bare er en,« siger hun.
Verdenssundhedsorganisationen WWF har forudset, at overvægt inden længe bliver en større sundhedsmæssig udfordring end rygning.