• For abonnenter

Tage Andersens ben blev amputeret: »Måske kunne jeg have beholdt mit ben«

Hundredvis af midtjyske borgere venter i disse dage på svar på, om de har fået amputeret benet eller foden uden grund. Tage Andersen er en af dem.

Artiklens øverste billede
Den 85-årige Tage Andersen fra Aarhus frygter, at hans højre underben kan være amputeret, selv om det kunne have været reddet gennem forebyggende behandling og operation. Foto: Mads Andreas Frost

Han har sammen med sin hustru vandret flere hundrede kilometer på Camino-pilgrimsruten i det nordlige Spanien og gennem tre måneder dagligt gennemtrawlet New Zealands vandreruter.

Han har i årtier været friluftsinstruktør i fuld vigør og kender Mols Bjerge bedre end de fleste.

Og i mange år var det fast rutine, at han og hustruen, Anne Ehlers, i weekenderne smurte en madpakke, snørede vandrestøvlerne og snuppede en vandretur på 8-10 timer enten lørdag eller søndag.

Vi forstår ikke, at man nærmest fra begyndelsen opgav at redde et ben.

Anne Ehlers, hustru til Tage Andersen, som er benamputeret

I dag er det en rollator og en benprotese, som sikrer, at Tage Andersen på 85 år fortsat kan bevæge sig rundt.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.