Fortsæt til indhold
Indland

Partier forhandler genåbning: Disse fire punkter ligger højt på partiernes ønskeliste

Smittesituationen giver anledning til en sommer med færre restriktioner, mener flere partier, der i dag forhandler en genåbningsaftale med regeringen.

Der er lagt i kakkelovnen til lempelser af flere restriktioner, når partierne senere onsdag skal forhandle næste fase af genåbningen.

Partierne mødes kl. 15.30, og meldingen er, at forhandlingerne fortsætter, til der er nået en aftale om, hvilke restriktioner der skal gælde efter fredag den 11. juni.

»Nu skal vi se, hvad myndighederne siger. Men vi ligger et godt sted. Smittetallene har været stabile på trods af en stor genåbning, og nu er vejret vendt. Så der er meget, der tyder på, at vi kan kigge på restriktioner som mundbind, åbningstider, forsamlingsforbud og andet,« siger Stinus Lindgreen, der er formand for Folketingets Epidemiudvalg og sundhedsordfører for De Radikale til ritzau tirsdag.

Her får du overblikket over de restriktioner, der bl.a. er til forhandling onsdag.

1

Mundbind

Blandt flere partier er der et ønske om, at danskerne henover sommeren frigøres fra mundbindet i mere eller mindre omfang.

Hos Dansk Folkeparti er ønsket meget klart. Formanden for Dansk Folkeparti vil have mundbindet helt og aldeles afskaffet.

»Vi skal af med det mundbind. Jeg synes allerede nu, at vi kan begynde i detailhandlen og i plejesektoren, hvor alle er vaccineret,« sagde Kristian Thulesen Dahl til Ritzau tirsdag.

Han møder opbakning hos Liberal Alliances formand, Alex Vanopslagh, der også ser mundbindet forsvinde helt – helst inden sommerferien.

De Konservative er lidt mere forbeholdende, hvad angår mundbind.

»Vi kan måske undvære mundbind på plejehjem, hvor alle er vaccineret, men vi skal være varsomme. Der er stadig smitte mange steder i Danmark, og vaccinationsprogrammet udrulles meget langsommere, end vi blev lovet,« sagde sundhedsordfører Per Larsen til Jyllands-Posten mandag.

Venstre har et ønske om, at vaccinerede som minimum kan slippe for mundbind.

Sundhedsminister Magnus Heunicke udtalte til DR mandag, at målet er, at sommeren i så vides muligt omfang bliver uden mundbind.

2

Barer og restauranter

Der er flere af partierne, der går til genåbningsforhandlingerne med ønske om, at barer kan holde længere åbent.

Særligt det kommende EM har sat skub i partiernes ønske om at forlænge åbningstiderne. Vi kan ikke under et EM have tørstige danskere siddende på barerne, når udskænkningen stopper kl. 22, og endnu værre bliver det, hvis en kamp går i forlænget spilletid og i straffesparkskonkurrence, der trækker ud over barernes åbningstid.

»Vi går efter, at barer og restauranter kan holde åbent, som de plejer – gerne til kl. 02 om natten,« siger sundhedsordfører Martin Geertsen (V).

Det møder opbakning hos De Konservative, der dog trumfer ved at mene, at der slet ikke bør være en bagkant. Det siger sundhedsordfører Per Larsen (K) til TV 2.

Hos Enhedslisten og De Radikale er man også åben for at forlænge åbningstiden, men hos et andet støtteparti, SF, står ønsket ikke øverst på listen med henvisning til situationen i den aalborgensiske festgade Jonfru Ane Gade.

3

Teststrategien og coronapas

I Venstre er der et ønske om at rulle brugen af coronapas betydeligt tilbage.

»Det belaster den enkelte samt restauranter, museer og fitnesscenter, som skal kræve, at folk viser coronapas. Vi er et sted i epidemien, hvor der er meget lave indlæggelsestal og godt styr på tingene. Nu er der behov for at få løsnet grebet om danskerne og de danske virksomheder,« siger Martin Geertsen.

Venstre er også stærkt kritisk over for den danske teststrategi.

»Færre bruger de offentlige testcentre. Flere og flere bliver vaccineret. Ikke desto mindre insisterer regeringen på fortsat at bruge svimlende 2 mia. kr. om måneden på at opretholde den eksisterende testkapacitet. Penge, som sagtens kunne bruges andre steder i det danske samfund – herunder i sundhedsvæsenet. Vi må simpelthen se at få proportionerne på plads!« skrev Martin Geertsen på Facebook fredag.

Flere partier er dog enige om, at de to ting går hånd i hånd: Man kan ikke skære i antallet af test, når man samtidigt kræver coronapas de steder, som man gør.

Til TV 2 fortæller coronaordfører Peder Hvelplund (EL), at udfasningen af mundbind og coronapas står øverst på partiets ønskeliste.

4

Forsamlinger

Udgangspunktet for Liberal Alliances tilgang til restriktionerne er, at de alle skal afskaffes – helst inden sommerferien. Kompromisset er, at restriktioner såsom afstandskrav, lukketider, antalsbegrænsning osv. afskaffes over alt. Derudover ønsker man, at massebegivenheder kan arrangeres igen.

Mere konkret er der også et ønske blandt partier om at tillade endnu flere tilskuere til de forestående EM-kampe. Med de nuværende restriktioner kan 15.900 mennesker overvære de fire EM-kampe i Parken.