Varmen rammer: Dyretransporter bliver stoppet
Høje temperaturer i store dele af Europa får i de kommende dage konsekvenser for dyretransporter over store distancer.
Fødevarstyrelsen har informeret den danske transportbranche om, at størstedelen af langvarige dyretransporter ud af landet ikke er en mulighed i de kommende dage.
Årsagen er de høje temperaturer, som lige nu påvirker Danmark og store dele af det vestlige Europa.
Det er fælles regler vedtaget af medlemslandene i EU, der betyder, at lange dyretransporter ikke må gennemføres, hvis dyrene skal stå i temperaturer over 30 grader.
Selvom Fødevarestyrelsen forventer, at mange dyretransporter ikke kommer til at kunne gennemføres, er der stadig muligheder for vognmænd med dyr i vognene.
»Hvis transportørerne ønsker at køre, så skal de have kølingsudstyr i lastbilen, som kan holde temperaturen nede. Alternativt skal de gennemføre køreturen om natten helt til destinationen. Det har vi netop informeret transportbranchen om,« lyder det fra Stig Mellergaard, chefkonsulent i Fødevarestyrelsen, i en pressemeddelelse.
I samme meddelelse bliver det oplyst, at Fødevarestyrelsen kommer til at gennemføre stikprøvekontroller som normalt, for at sikre at reglerne bliver overholdt.
Fødevarestyrelsen oplyser, at den vil holde øje med vejrprognoser for at følge med i, hvornår man atter kan forvente at åbne op for de lange dyretransporter på normale vilkår.
Ser man alene på vejrudsigter for Danmark, viser DMI’s prognoser, at det nuværende varme vejr kan vare ind i næste uge.