Patientjournaler røg ud med møbler: Har solgt patienternes journaler
Mindst 500 patientjournaler røg med i møbelsalg fra det nu lukkede Give Sygehus.
En auktion over effekter fra det nu lukkede Give Sygehus er endt i en skandale.
Sygehuset lukkede 1. januar i år som en del af en spareøvelse i Region Syddanmark, og fornylig er der blevet holdt auktion over de tilbageværende møbler mv.
Men det er ikke kun møblerne, der er blevet solgt, viser det sig nu.
Nogle af de effekter, der er blevet solgt, har nemlig vist sig at indeholde journaler og omslag til journaler med personfølsomme og personhenførende oplysninger.
Jyllands-Posten har talt med en borger, som har købt et arkivskab, hvori der var en række patientjournaler. Vedkommende ønsker dog ikke at stå frem.
Jeg undskylder mange gange over for de borgere, hvis oplysninger uretmæssigt er havnet i de forkerte hænder.
Og sygehusledelsen har nu - efter at være blevet kontaktet af Jyllands-Posten - fundet frem til, at mindst én køber mere har fået udleveret patienters fortrolige oplysninger.
»Indtil videre har vi kendskab til cirka 140 opslag til journaler med navn, cpr-nummer og afdeling, som vi fik udleveret fra køberen via auktionshuset i går. Der lå også tre hele journaler med beskrivelser af patientforløb. Derudover har vi i aftes været i kontakt med en anden køber, som efter eget skøn har fået udleveret 400-500 journaler og omslag til journaler, som lå i et arkivskab,« lyder det fra direktør på Lillebælt Sygehus, Dorte Crüger, som »er frygtelig ked af og flov over, at det har kunnet ske.«
»Jeg undskylder mange gange over for de borgere, hvis oplysninger uretmæssigt er havnet i de forkerte hænder,« siger hun.
Hun oplyser, at det er et privat firma, der har stået for auktionen på vegne af sygehuset, og at det er et privat firma, der har været hyret ind for at tage sig af at håndtere arkiverne.
»Men det fritager os ikke fra, at det selvfølgelig er os, der har ansvaret for, at tingene er i orden og bliver håndteret korrekt. Længere er den ikke,« siger Dorte Crüger.
Sygehusdirektøren ved ikke, om der er udleveret flere patientjournaler, end der i øjeblikket er kendskab til. Hun opfordrer derfor andre købere til at henvende sig til sygehuset, hvis de på samme måde er kommet i besiddelse af fortrolige oplysninger.
Skandalen om journalerne er ikke den første, der følger i kølvandet på nedlukningen af Give Sygehus. Tidligere i år blev borgere i Give forargede, da store mængder møbler fra sygehuset blev kørt direkte på lossepladsen - i stedet for at de blev givet institutioner, genbrugsbutikker eller borgere, der kunne have behov for det.