Fortsæt til indhold
Debatindlæg

Nu gik det lige så godt

At regeringen vil fastholde det gamle bloktilskud, betyder en fastholdelse af væsentlige forskelle i behandlingstilbud i hele landet og en fortsat prioritering af den rigeste og største region med allerflest ressourcer.

Lina Hundebøll JespersenRegionsrådsmedlem, Nordjylland (V), medlem, Sundhedsråd Limfjorden, praktiserende læge
Peter TherkildsenRegionsrådsmedlem, Nordjylland (V), gruppeformand
Mogens GadeRegionsrådsmedlem, Nordjylland (V), formand, Sundhedsråd Vendsyssel

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

Det så ellers lyst ud for de mindre regioner til de kommende økonomiforhandlinger. Med sundhedsreformen og SVM-regeringens ambitioner var der endelig konsensus om, at det kræver flere midler at drive sundhedsvæsen i mindre regioner med færre ressourcer og større afstand mellem borgerne og sundhedstilbud.

Med en mere fair fordeling af de godt 130 mia.…