Fortsæt til indhold
Debatindlæg

Vi skal ikke lade Grønland og Færøerne sejle bort

Rigsfællesskabet gør Danmark, Færøerne og Grønland større. Vi skal ikke være så smålige.

Hans-Tyge HaarløvCand.mag., højskolelærer, Rønshoved

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

Rigsfællesskabet er lige som ægteskabet og andre ”skabe” afhængigt af noget, der holder det sammen. Det er et vedvarende arbejde. Når skabet knirker, må man reparere og styrke det eller smide det ud.

At smide ud er den lette løsning, som har præget vores forbrugskultur længe – at genbruge og ”upcycle” kan derimod være vejen til et nyt ”skab” til fælles glæde og gavn.

15/12 skrev Carsten Bank-Mikkelsen et indlæg i JP med titlen ”Farvel og tak til Grønland”, fulgt op af Kell Schellerup 18/12.

De to herrers indlæg kan vist roligt læses som udtryk for en bitterhed over en negativ diskurs, der især har præget relationen mellem Danmark og Grønland. En negativ tilgang, som har sine historiske forklaringer, men som mange vist kan genkende både i Danmark og Grønland. Er løsningen på sådan en krise så skilsmisse? Ja, det kan det være, men er det ønskeligt?

I Danmark må vi anerkende, og det gør vi også, ”folkenes selvbestemmelsesret” – dvs. at både Grønland og Færøerne kan blive selvstændige stater, hvis deres befolkninger ønsker det.

Men det ville være en sørgelig løsning, for hermed ville ikke bare et historisk fællesskab, men også et levende fællesskab blive bragt til ende: En konsekvens af rigsfællesskabet er, at der bor danskere på Færøerne og i Grønland, og færinger og grønlændere i Danmark.

Relationen mellem Danmark og Grønland er aktuelt præget af to sager: Dels spørgsmålet om tolke i Folketinget og dels den meget alvorlige ”spiral-sag”. Det må man forholde sig seriøst til.

Men rigsfællesskabet er meget mere og skal være det. Vi har brug for, at der også er en positiv diskurs om rigsfællesskabet: Det danske mindretal i Sydslesvig har deres egen avis, Flensborg Avis, hvis motto er: ”Vi gør Danmark lidt større”.

På samme måde gør rigsfællesskabet Danmark lidt større, Færøerne lidt større og Grønland lidt større.

En af de positive røster tilhører én af Folketingets bedste talere, måske endda den bedste, den færøske Sjurdur Skaale, som har holdt mange fantastiske taler fra Folketingets talerstol: Blandt andet om rigsfællesskabet. På nettet kan man se og høre talen ”Det er både størrelsen og gørelsen”, han holdt den 8. oktober 2020. Den er både humoristisk, seriøs og positiv.

Danmark ville blive fattigere, hvis ikke vi havde denne klare nordatlantiske røst i Folketinget.