Fortsæt til indhold
Biler

Vær opladet til de lange køreture

Der er masser af strømslugere med i bilen. Sådan undgår du at løbe tør for strøm.

Jens Overgaard

Ipads, gps, pc, dvd-afspillere, køletaske, hotspot og mobiltelefoner.

Det elektroniske arsenal til bilferien ned gennem Europa kan være omfattende, især hvis børnene skal underholdes.

Derfor er det godt at være på forkant, så alle dingenoterne ikke kører tør for strøm.

Det gælder derfor om at tænke taktisk. Ipads bruger forholdsvis lidt strøm og kan klare op til 10 timer på en opladning. Til gengæld kan en pc eller en køletaske være strømslugende.

Under normale omstændigheder kan man koble to-tre strømforbrugere på et cigartænderstik. Nogle er forgrenede, så to af udtagene er til usb-stik, der også kan bruges til de fleste mobiltelefoner.

Hold øje med spændingen

Der er dog forbehold, lyder det fra Karsten Meyland Lemche, som er elektronik-ekspert hos FDM.

»Du skal bare være opmærksom på ikke at overbelaste strømstikket i bilen, som maksimalt kan klare 120 watt,« siger Karsten Meyland Lemche.

En mobiltelefon kan tage meget strøm, hvis den bruges som gps. Foto: Tomtom

Hvis man skal være sikker, kan man købe en spændingsmåler. Den fortæller hele tiden, om batteriet holder de korrekte 12 volt, og at generatoren lader, som den skal. Vi fandt en model på nettet til 129 kr.

Cigarstikket kan også trække et traditionelt 230 volt stik, som man så kan tilslutte sin computer. Den må bare stadig ikke trække mere end 120 watt.

Der findes dog et enkelt trick, som kan løse mange eventuelle strømproblemer.

Pas på med køletasken

»Mange skal overnatte for eksempel på et hotel undervejs. Medbring en 230-volt stikdåse med mange udtag, så kan man lade de fleste elektriske apparater op natten over,« siger Karsten Meyland Lemche.

Nogle bilmodeller har fortsat strøm på det bagerste udtag, så køletasken kan lades, mens man holder stille.

Det kan være en fordel, men også udgøre en risiko for at dræne batteriet. Og det kræver en batterivagt, som selv slår fra, hvis spændingen falder, og sikrer at bilens batteri ikke bliver tømt. Vi fandt således en batterivagt på nettet, som slår fra, når strømmen er nede på 11,2 volt. Pris 179 kr.

Avisen har været i kontakt med en læser, som af sit værksted er blevet frarådet at sætte en køleboks på det bageste udtag, fordi ledningsnettet ikke kan holde til det og risikere at brænde sammen. Her anbefales det at få den tilsluttet på den forreste eller at lave en kraftigere ledning til det bagerste udtag og evt. sætte en ekstra sikring ind på ledningen.

Hverken Karsten Meyland Lemche fra FDM eller Poul Erik Christensen, som er servicechef hos Applus, har dog hørt om, at det skulle være et problem.

»Normalt er der en sikring, som slås fra, hvis stikket overbelastes. Men hvis man er i tvivl, så tjek i instruktionsbogen eller hos værkstedet,« siger Poul-Erik Christensen.

Generatoren vigtig

Man skal dog stadig være opmærksom på, at for eksempel køleboksen, som kan være en strømsluger, ikke trækker mere end de 120 watt.

Poul-Erik Christensen har også et andet råd før langturen.

»Få tjekket, om remmen til generatoren er stram nok. Hvis den belastes ekstra under turen, er det vigtigt, at den ikke er slap,« siger Poul Erik Christensen.