Fortsæt til indhold
Biler

Første test af helt ny Dacia

Udvikling: Vi besøger Dacias enorme rumænske testanlæg og kører friluftsmodellen Stepway, som kan være på vej til Danmark.

Jens Overgaard, Jyllands-Postens udsendte medarbejder

TITU

Området er øde, vidtstrakt og med udsyn så langt øjet rækker. På den ene side har vi grønne marker, landsbyer med hestevogne på gaderne og køer i vejkanten, på den anden Renault-koncernens enorme nye højteknologiske testanlæg og på den tredje en 32 kilometer lang testbane med masser af loops og sving.

Vi befinder os i Titu godt en times kørsel fra den rumænske hovedstad, Bukarest, og om få minutter skal vi ud og teste Stepway, som er den nyeste model fra Dacia.

Det er her på udviklingscentret, at Dacia tester nye prototyper, men hvor også andre dele af koncernen kan prøve ny teknologi af i for eksempel lydstudier eller simulatorer med ørkensand.

Godt beskyttet

Med sin øde beliggenhed og sit gode samarbejde med den nærliggende flybase, er sikkerheden i top. Droner, som kunne være bestykket med potentielle spionkameraer bliver konsekvent skudt ned af militæret, mens folk med kikkerter spottes i en afstand på 20 km, fortæller centrets leder. Om ikke andet for at øge dramatikken.

Dacias nye udviklingscenter i Titu byder på en 32 km lang testbane, hvor nye modeller kan prøves af under krævende forhold.

Nu er der måske ikke mange, som kan se fidusen i at spionere hos Renaults lavprismærke, der konsekvent bygger på enkel teknologi, men moderkoncernen bruger også faciliteterne til fremtidige modeller, motorer og elektronik.

Det er ikke nødvendigt med restriktioner ved vores besøg, hvor kameraerne er med, for Dacia vil gerne vise centret fra 2010 frem og fortælle, at mærket med foreløbigt otte modeller nu er ved at finde sin egen identitet.

Andet setup

På testbanen lægger vi fra land i en Stepway med 1,5-liters dieselmotor på 90 hk. Den forhjulstrukne model, der bygger på miniklassebilen Sandero, men har større frihøjde, hårdere affjedring, tagbøjler, spoiler, terræntrim og en stor udstyrspakke, kan ikke fås i Danmark.

Men importøren arbejder på sagen, så modellen kan blive en realitet herhjemme, hvis det vurderes, at prisen er rigtig.

Indendørs ligner Stepway en almindelig Sandero. Det vil sige et noget rustikt interiør.

Konceptet med en model a la Suzuki SX-4 har i hvert fald vist sig at holde vand på de vesteuropæiske markeder, vi normalt sammenligner os med, og hvor Stepway er mere solgt end Sandero.

Det tror den danske importør også vil ske herhjemme, hvor motoralternativet ellers vil blive en 90 hk TCe-benzinmotor fra Renault.

»Designet er mere råt og har mere kant. Den vil passe godt ind i programmet,« siger Søren Hyltoft, der er pressechef hos Renault/Dacia Danmark.

Mere udstyr

I Sverige er merprisen 10.000-15.000 kr. for en Stepway med parkerings- og baksensor, elektrisk indklappelige spejle, læderrat og lædergearknop, multimediesystem samt højdejusterbart førersæde og rat – noget vi især har savnet i standard-Sanderoen herhjemme, hvor rattet kun kan justeres frem og tilbage. Det betyder måske 130.000-135.000 kr. på danske plader.

Frihøjden er hævet med fire centimeter i forhold til en almindelig Sandero.

Sedanen Dacia Logan er for nyligt kommet i anden generation. Den er især rettet mod østeuropæiske markeder.

Så det er også en let højere kørestilling og udstrålingen, som gør, at Stepway opleves anderledes end en almindelig Sandero.

Inden døre er interiøret det samme rustikke som i Sandero med hård plast, og køreegenskaberne hører heller ikke til de mest præcise eller sofistikerede i klassen.

Til gengæld virker Stepway med sin lidt hårdere affjedring mere fast end Sandero. Det rustikke er dog helt klart en del af konceptet for Dacia, som laver no nonsense biler. Alligevel har Stepway sin egen upolerede charme, ligesom suv’en Duster, der både fås med for- og firhjulstræk.

Den 90 hk letløbende diesel fra Renault gør det godt og er pænt dæmpet i bilen, der altså kunne gøre det ud for et mindre alternativ til de, som synes en Duster er for stor.

Mere klassisk

Vi kører også Sanderos sedanmodel, Logan, der er den absolut mest solgte bil i Rumænien, hvor du ser Logan taxi-, politi- og familiebiler overalt.

Logan, som ikke sælges i Danmark, har et andet bagtøj og opleves umiddelbart mere blød og sejlende og som en fransk bil af den rigtigt gamle skole fra dengang, hvor den oprindelige ur-Dacia baseret på Renault 12 regerede.

Her er den Sandero, som kan købes i Danmark, trods alt mere fast i undervognen.

På bundlinjen står en bil, som har en lidt rå udstråling, men rustik.

På den anden side er der ikke mange miniklassebiler i den ende af prisskalaen, som kan byde på et hint af livsstil. Og det kan godt sælge biler. Det hele afhænger af prisen.

Dacia er forholdsvis ny herhjemme, hvor mærket blev lanceret i fjor med den op til syvpersoners Lodgy som slagnummeret. Senere er altså minibilen Sandero lanceret som hatchback og stationcar samt Duster.

Begrænset mikrobil

Den kantede Dokker, der minder om VW Caddy, kommer ikke, da den bliver for dyr.

En ny mikrobil, som snart lanceres, skal umiddelbart heller ikke afsættes i Europa. Den er en meget simpel konstruktion og sælges foreløbig kun i Indien og Kina.

Dacia har fabrikker i Rumænien, Marokko og Indien og forventer i indeværende år at nå at bygge en halv million biler alene på fabrikken i Rumænien.