Nike dropper NBA-stjerne efter sag om antisemitisme

Kyrie Irving er af sin klub allerede udelukket fra at spille efter at have delt antisemitisk dokumentar.

Artiklens øverste billede
Kyrie Irving har i de seneste år været i søgelyset for flere sager. Arkivfoto: Dustin Satloff/AFP

Sportstøjsgiganten Nike stopper fredag lokal tid samarbejdet med basketballstjernen Kyrie Irving.

Det sker, efter at han på Twitter har delt et link til en film, som er blevet kritiseret for at være antisemitisk.

Irving er allerede blevet udelukket i mindst fem kampe af sin klub, Brooklyn Nets.

Klubben mente ikke, at han i tilstrækkelig grad har lagt afstand til dokumentaren ”Hebrews to Negroes: Wake up Black America”, som han på sociale medier har delt.

Irving har flere gange udtalt sig om sagen, blandt andet sent torsdag, hvor han undskyldte for at have medvirket til at dele en film, som indeholder ”falske antisemitiske budskaber”.

Men undskyldningen var ikke nok til at stoppe Nike i at droppe Irving.

- Hos Nike mener vi ikke, at der er plads til hadefuld tale, og vi fordømmer enhver form for antisemitisme. Af den grund har vi stoppet vores samarbejde med Kyrie Irving med det samme og vil ikke længere lancere Kyrie 8, skriver Nike med henvisning til en ny sko, som stod til at blive lanceret.

- Vi er meget triste og skuffede over situationen og dens konsekvenser for alle, skriver Nike i pressemeddelelsen.

Flere medier melder, at skoaftalen har en værdi af 11 millioner dollar svarende til godt og vel 80 millioner kroner. Det har Reuters ikke kunnet få bekræftet.

Kyrie Irving har i de seneste år været i søgelyset for flere sager. Da coronapandemien ramte verden, nægtede han at lade sig vaccinere.

Det betød, at han på grund af coronarestriktioner i lang tid var udelukket fra at spille kampe i flere amerikanske delstater. Han kunne blandt andet ikke spille hjemme i Brooklyn.

Nu er han udelukket uden løn af sin klub.

/ritzau/Reuters

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.