Overblik: Storbyer bremser privat udlejning til turister
Københavnere bør kun leje deres lejlighed ud til turister i 60 dage om året, mener Københavns overborgmester.
Københavns overborgmester Frank Jensen (S) vil indføre et loft på 60 dage for udlejning af boliger i hovedstaden til turister. Det skriver DR P4 København.
Hvis det føres ud i livet, følger København efter en række storbyer, der har dæmmet op for privates udlejning af boliger til turister.
* I Berlin har myndighederne sat en stopper for udlejning til turister. Kun boligejere med særlig tilladelse må leje ud i mindre end otte uger ad gangen.
* I Amsterdam må beboere kun leje deres bolig ud 60 dage om året.
* I Barcelona må man ikke leje sin bolig ud i mindre end 30 dage ad gangen uden en særlig tilladelse.
* I Paris må man maksimalt leje sin bolig ud i 120 dage om året.
* I New York må man kun udleje sin bolig i mindre end 30 dage, hvis man som ejer selv er til stede under opholdet.
* Fælles for byerne er, at man risikerer store bøder, hvis man omgår forbuddet og lejer ud alligevel.
Kilder: DR, Berlingske, Ritzau, Berlin.de.