Tyrkiske Side er en danskermagnet
Det skal du opleve i Alanyas blomstrende lillebrorby, Side.
I mange år har middelhavsdestinationen Alanya været det helt store hit blandt danske turister, som har søgt ferielykken i det populære sydlige Tyrkiet.
Selv om det fortsat gør sig gældende, får det klassiske turistmål dog stigende konkurrence fra halvøbyen Side, der ligger midt imellem Alanya og Antalya ned til Middelhavet.
Tyrkiet er ifølge rejseselskabet Star Tours salgsdirektør, Stig Elling, den mest populære rejsedestination blandt danskerne i efterårsferien, og det skyldes blandt andet en stor opblomstring i Side, vurderer rejseselskabets salgs- og servicemanager for området, Brian Hansen.
”Det er et resortområde i stor udvikling og ekstrem blomstring. På højsæsonsniveau har vi 2.300-2.800 gæster om ugen alene i Side, og det udgør nu omkring 25 pct. af vores samlede antal besøgende i hele middelhavsområdet,” siger han til Jyllands-Posten.
Antikke ruiner
Ifølge destinationschefen er Side-området noget af det mest uspolerede af den tyrkiske middelhavskyst, man kan finde.
Han råder særligt danske turister til at tage ud til det såkaldte Antik Side, som er en lille pynt, der splitter byens øst- og veststrand helt ud til Middelhavet.
”Derude kan man finde nogle fantastisk flotte, gamle, romerske ruiner, der virkelig understreger områdets historiske præg. Der er blandt andet Apollo-templet, som ligger på den reelle spids af Side, hvor fra man har udsigt helt ud til Antalya,” siger Brian Hansen.
Guf til golfentusiaster
Det exceptionelt gode klima i området gør, at gennemsnitstemperaturen for oktober ligger over 20 grader, og det giver mange muligheder for udendørs oplevelser.
Ud over middelhavsstrandene er Side blandt andet kendt for nogle populære golfbaner, som mange pensionister og golffamilier rejser efter.
”Selv hvis man ikke går specielt meget op i golf, bør man unde sig selv at tage et smut lidt vest for Side til Belek(...)”Brian Hansen, Destinationschef
”Selv hvis man ikke går specielt meget op i golf, bør man unde sig selv at tage et smut lidt vest for Side til Belek, hvor der er nogle fantastiske golfbaner til billige priser,” siger Brian Hansen.
Kvalitet til pengene
Netop billige priser er ifølge Star Tours destinationschef et generelt trækplaster for området.
Om det gælder shopping af kendte mærkevarer i tasker og smykker eller et besøg på byens mest populære restaurant Ocakbasi, der laver original og simpel tyrkisk mad, får man efter Brian Hansens vurdering altid kvalitet for pengene.
Omkring efterårsferien kan det til tider blive besværliggjort af, at der fejres Kurban Bayram, som er en højtid for tyrkerne en måned efter ramadanen.
”Man kan sidestille det lidt med vores fejring af julen. Det er ofringstid efter ramadanen, hvilket er en spændende kulturel oplevelse. Mange butikker er lukkede, men til gengæld vil man i gaderne få en meget original oplevelse af den muslimske kultur,” siger Brian Hansen.
Udflugt til det centrale Tyrkiet
Turister i Side, der også gerne vil lidt væk fra kysten, kan efter en lang køretur opleve Istanbul.
Brian Hansen råder dog turister, der vil have en mere unik oplevelse, til at tage en udflugt til Kapadokya i det centrale Tyrkiet.
Her kan man opleve den rå og smukke natur, som Tyrkiet også kan byde på.
Og hvis man er til oplevelser i de højere luftlag, kan man grundet en bemærkelsesværdig sigtbarhed i området komme med på en times luftballontur fra morgenstunden, hvor man ser solen står op.