Fortsæt til indhold
Politik

Lykketoft åbner for en ny flygtningekonvention

Der er i praksis nogle vanskeligheder med den gældende flygtningekonvention, mener formanden for FN’s kommende generalforsamling, Mogens Lykketoft.

Thomas Vibjerg

Det kan komme på tale at ændre flygtningekonventionen, som i dag sikrer tusindvis af flygtninge ret til beskyttelse.

Sådan lyder det fra Folketingets tidligere formand Mogens Lykketoft (S), der er formand for FN’s 70. generalforsamling, som begynder om få dage.

»Det er klart, at der selvfølgelig er store vanskeligheder med i praksis at skelne konventionsflygtninge fra andre flygtninge. Man kan sige: Hvornår er man personligt truet? Det meste af Syriens befolkning er personligt truet af at blive slået ihjel i øjeblikket. Så der er nogle definitioner, der er vanskelige. Men det er jo ikke noget svar på den akutte krise,« siger Mogens Lykketoft, som understreger, at et serviceeftersyn af konventionen kan tage år at gennemføre.

»Jeg siger det helt for egen regning. Det kan sagtens være en diskussion, som kommer op, men det vil så formentlig tage en halv snes år at skrive konventionen anderledes. Og hvis man tog fat på det, ville det forhåbentlig også være en del af et samlet større puslespil om, hvordan man overhovedet håndterer massevandringer som dem, vi oplever her,« lyder det fra Lykketoft.

Han lægger vægt på, at debatten om en ny konvention ikke bliver koblet direkte sammen med den aktuelle flygtningesituation.

»Hvis nogen mener, at det vil være et bidrag til at løse noget som helst nu, tager de fejl,« siger han.

Den anden vej

I Dansk Flygtningehjælp er man som udgangspunkt skeptisk over for en ændring af konventionen.

»Hvis en genåbning af konventionen har det formål at styrke beskyttelsen af verdens forfulgte, er det svært at være imod. Men hvis man kigger på den eksisterende debat om konventionerne, er det jo grundlæggende den anden vej, at de, der kritiserer konventionerne, vil. De vil svigte vores forpligtigelser over for verdens flygtninge, og det er der ikke brug for,« siger generalsekretær i Dansk Flygtningehjælp Andreas Kamm.

Han anerkender, at der er grænser for, hvor mange asylsøgere som Europa kan give husly, men der er langt til den grænse, mener han.

»Vi er jo ikke i nærheden. Lad os nu sige, at vi teoretisk set fik en million asylsøgere i Europa, så er det 0,2 pct. af Europas befolkning. Det er jo ikke fair at sige, at det vælter Europa. Man skal også have sans for proportioner,« siger Andreas Kamm og understreger, at »vi skal huske, at det ikke er konventionerne, som skaber flygtninge. De er et værktøj til at styrke fællesskabet om at løse folks beskyttelsesproblemer«.

Flere partier i blå blok har på det seneste talt for et opgør med flygtningekonventionen.

Mere hjælp i nærområderne

Dansk Folkeparti har talt om muligheden for helt at opsige konventionen, mens Liberal Alliance ønsker at indskrænke flygtningebegrebet.

»I forhold til flygtninge ønsker Liberal Alliance at indskrænke flygtningebegrebet i forhold til, hvordan det er i dag, og i forhold til, hvem der kan få opholdstilladelse i Vesten,« lød det fra Simon Emil Ammitzbøll (LA) i forrige uge.

At Mogens Lykketoft nu går ind i debatten, er overraskende, men godt, mener De Konservative.

»Konventionen er fra 1951, og der er sket meget siden da, så den skal opdateres. Jeg hører mange sige, at de gerne vil tage imod flere, hvis man er sikker på, at de bliver sendt tilbage, når der er kommet fred. Så måske vi skal tilbage til i højere grad at tale om midlertidige foranstaltninger,« siger integrationsordfører Naser Khader (K) og understreger, at han er helt på det rene med, at »en ændring af konventionen løser ikke det nuværende pres«.

»Det eneste, der hjælper, er, at vi reelt begynder at hjælpe mere i nærområderne,« siger Khader.