Jørgen Poulsen koster Røde Kors medlemmer
Dansk Røde Kors er ramt af en stribe af udmeldelser, efter at organisationens generalsekretær Jørgen Poulsen har annonceret sin indtræden i dansk politik.
Jørgen Poulsen har for tiden orlov fra sit job som generalsekretær for at varetage sit nye politiske hverv.
Men det er tilsyneladende ikke tilfredsstillende for flere medlemmer af Røde Kors. Organisationen har modtaget en lind strøm af udmeldelser og sure mails, efter at Jørgen Poulsen meldte sig som politisk spiller for Ny Alliance.
Ind til videre har 72 medlemmer meldt sig ud, og samtidig har et tilsvarende antal faste bidragydere meddelt Røde Kors, at de ikke længere vil støtte organisationen med bidrag på 100 til 1.000 kr. årligt. Det oplyser Røde Kors til politiken.dk.
Utilfredse mails
Derudover har Røde Kors modtaget omkring 100 mails fra folk, der er utilfredse med, at generalsekretæren for en upolitisk organisation har valgt at stille op som folketingskandidat for et politisk parti.
"Vi har fået mails fra folk, der støtter, at Jørgen Poulsen stiller op. Men vi har helt klart fået flest negative henvendelser og modtager syv til otte gange så mange udmeldelser som ellers," fortæller Thomas Nicholson, informationsmedarbejder ved Røde Kors til pol.dk.
Begrænset økonomisk skade
Der har ifølge pressechef i Dansk Røde Kors Hans Beck Gregersen ikke været henvendelser fra store sponsorer.
Den økonomiske skade, som organisationen vil lide ved medlemsflugten, er derfor begrænset. Alligevel ærgrer det Hans Beck Gregersen.
"Dette ryster os ikke økonomisk, men vi er naturligvis kede af, når folk ikke vil støtte os længere. Det er jo smaddderærgeligt, at sådan noget her koster os medlemmer og goodwill," siger han.
Skuffelse blandt medlemmer
Han fortæller, at Røde Kors forsøger at give alle, som skriver til organisationen, et sobert svar og en forklaring på sagens baggrund. Alligevel er der altså mange, som med pressechefens ord er så "skuffede" over Røde Kors, at de ikke længere ønsker at være medlem.
"Der er mange, som har været sure og skuffede, og som spørger, om Røde Kors fortsat er en neutral og upolitisk organisation."
Vandtætte skotter
Pressechefen understreger, at der er "vandtætte skotter" mellem Jørgen Poulsen og Røde Kors. Poulsen har taget orlov fra jobbet som generalsekretær for at stille op som spidskandidat for Ny Alliance i Sydjylland.
Med hensyn til, om Jørgen Poulsen kan fortsætte som generalsekretær i Røde Kors, når valget er afgjort, er intet afgjort endnu.
"Det en personalesag, som vi ikke diskuterer i pressen. Men vi lytter da til den kritisk, vi får," siger Hans Beck Gregersen.
Ingen kommentarer
Selv ønsker Jørgen Poulsen ikke at udtale sig.
"Jeg har ingen kommentarer. Jeg gør mig meget umage for at adskille Røde Kors og Ny Alliance," siger han til jp.dk.
Røde Kors har 17.500 enkeltmedlemmer og omkring 46.500 husstandsmedlemmer.