Politisk overblik: Løkke udfrittes i Folketingssalen om bemærkelsesværdig ballonbemærkning
Jyllands-Postens politiske nyhedsbrev: Lars Løkke udfrittes i Folketingssalen om, hvorvidt gassen er gået af regeringens ballon. Skarpe reaktioner rejser sig efter statsministerens interview med JP om muslimer, og redaktionen anbefaler dig at dykke ned i Enhedslistens oprørsfraktion.
Godeftermiddag, kære læser.
Du læser Jyllands-Postens nye politiske nyhedsbrev - Politisk Overblik. Det udkommer alle hverdage kl. 15:30 direkte fra Christiansborg - og du kan skrive dig op til at modtage nyhedsbrevet i bunden af denne udgave.
Forleden reagerede en rystet Mette Frederiksen (S) for første gang på Jyllands-Postens holdningsundersøgelse blandt danske muslimer i et stort interview med vores avis.
Nu fyger skarpe reaktioner på interviewet gennem luften på Christiansborg. Alt imens har en stilhed lagt sig over socialdemokratiets kritiske bagland.
Det - og meget mere - kan du læse om lige under indholdsfortegnelsen.
- Dagens vigtigste historie: Reaktioner på statsministerens interview om muslimer vælter ind
- Det bør du også vide: Løkke udfrittes om, hvorvidt gassen er gået af regeringens ballon
- Redaktionen anbefaler: Forstå Enhedslistens røde oprørsgruppe
1. Reaktioner på statsministerens interview om muslimer vælter ind
De Radikales udlændinge- og integrationsordfører, Zenia Stampe, og Dansk Folkeparties formand, Morten Messerschmidt, beskylder i dag statsministeren for ansvarsfralæggelse i hendes reaktion på JP’s undersøgelse.
Vores undersøgelse dokumenterer bl.a., at hver tredje adspurgte danske muslim mener, at terrorangrebet mod Israel i oktober 2023 var berettiget. At knap to ud af tre ikke ville acceptere, hvis deres barn var homoseksuel, og at knap hver femte er parat til at bryde dansk lov for deres tro.
For Mette Frederiksen påviser resultaterne, at sammenhængskraften i det danske samfund »er udfordret«. Men statsministeren tror ikke, at man »kan løse det hele politisk«.
I et interview med mine kolleger siger De Radikales Zenia Stampe, at dette er at »pege på et problem, men ikke tage ansvar for at løse det«.
Stampe erklærer, at De Radikale er »villige til at bruge hårde redskaber, som regeringen melder pas til« for at komme problemstillingen til livs, og opremser en række forslag heriblandt at standse donationer til trossamfund herhjemme fra Iran og Saudi Arabien og forbud mod religiøse vielser, der involverer kønsdiskrimination og tvang.
Morten Messerschmidt mener, at statsministerens udtalelser er udtryk for »et helt ufatteligt hykleri«, da regeringen ifølge Messerschmidt ikke har indført en eneste stramning på udlændingeområdet.
Står det til Messerschmidt, skal koranskoler og muslimske friskoler herhjemme lukkes, ligesom han vil udvise »folk ved langt mindre kriminalitet, end det der gøres i dag« og gå så langt som muligt for at fratage dansk statsborgerskab fra kriminelle danske muslimer.
Men hvor statsministerens udtalelser har vakt bestyrtelse i andre partier, har en bemærkelsesværdig stilhed sænket sig over hendes eget bagland.
For da socialdemokratiets udlændingeordfører Frederik Vad i foråret vakte opsigt med udtalelser lig dem, Mette Frederiksen nu kommer med, vakte det vild kritik i partiets bagland.
Flere borgmestre gik offentligt i rette med Vads udtalelser, der blev sendt et protestbrev til partiets hovedbestyrelse og enkelte truede med at melde sig ud af partiet.
Mine kolleger har forsøgt at få fat i de socialdemokrater, som dengang kritiserede. Men kun byrådsmedlemmet Musa Kekec fra Ballerup Kommune har villet lade sig interviewe.
I foråret truede Kekec med at melde sig ud af partiet, hvis ikke Vad blev irettesat. Men det gør Kekec ikke efter sin formands nye udtalelser.
Hvorfor?
»Fordi Mette Frederiksen er en lille smule mere nuanceret end Frederik Vad,« forklarer han mine kolleger.
2. Løkke udfrittes om, hvorvidt gassen er gået af regeringens ballon
Det lignede en sidebemærkning fra udenrigsminister Lars Løkke (M) i et nyligt interview med Berlingske om Danmarks forsvarsbudget.
I interviewet erkendte Løkke, at krisefortællingen, som SVM-regeringen i sin tid blev bygget på, er falmet i lyset af de overraskende milliardbeløb, som Finansministeriet har opdaget i løbet af regeringsperioden.
Eller, som Løkke konkret formulerede det: »Nu er gassen gået lidt af den ballon«.
I eftermiddags blev Løkke bedt om at uddybe sin ballonbemærkning i Folketingssalen af Liberal Alliances formand, Alex Vanopslagh.
Løkke svarede, at hans bemærkning ikke skulle tolkes som, at regeringen har »tabt pusten«.
Det var derimod et forsøg på at gå imod et herskende billede af, at Danmark »flyder i mælk og honning« og understrege at der er behov for »hele tiden at have en debat om, hvordan vi får reformeret i dag med henblik på fremtiden,« sagde Løkke.
Da Vanopslagh spurgte Løkke, om Moderaternes regeringspartnere holder partiets reformdrømme tilbage, var udenrigsministeren kontant.
Ja, Moderaternes »ambitionsniveau« er højere, end hvad der lader sig gøre i den nuværende regering, erkendte Løkke - og »den politik, der er blevet ført, ville jo være anderledes med 90 Moderatermandater«.
Løkkes svar i Folketingssalen vækker minder om hans udtalelser ovenpå sommerens Europaparlamentsvalg, hvor de tre regeringspartier fik et sløjt resultat.
Dengang sagde udenrigsministeren, at regeringen skulle imødegå tilbageslaget med endnu mere ambitiøse reformplaner.
»Nu skal vi som kollektiv fortsætte det potentiale, at vi for en stund i dansk politik har ladet paraderne falde og lavet løsninger hen over midten,« sagde Løkke på valgnatten.
3. Forstå Enhedslistens røde oprørsgruppe
Før jeg slipper dig, skal du have en anbefaling med fra vores redaktion. Det står min kollega Anders Redder for.
Han er begejstret for en artikel fra Information, som dykker ned i historien bag Enhedslistens indre oprørsfraktion Rødt Venstre, der har udløst en krise i partiet, som man vil forsøge at løse til et ekstraordinært årsmøde i december.
»Før denne artikel havde jeg ikke fuldt ud forstået de dynamikker, som er på spil forud for det ekstraordinære landsmøde,« siger Anders Redder.
I Informations artikel fremgår det bl.a., at dele af Enhedslistens bagland synes, at partiet er blevet et slags nyt SF. Partimedlemmet Bodil Garde mener sågar, at tøj- og skægstilen i Enhedslisten helt har ændret sig.
»Vi er blevet et mere moderne parti, som forsøger at tækkes et borgerligt medielandskab. Man har skilt sig af med striktrøjer og fuldskæg og taler i letforståelige paroler i stedet for at insistere på at forklare sig,« siger hun.
Det var alt, hvad jeg havde til dig i dagens udgave af Politisk Overblik. Læs med i alle hverdage, hvor jeg udfolder dagens vigtigste politiske historier med perspektiv og analyse fra vores redaktion.
Send mig en mail på kristian.s.nielsen@jp.dk, hvis du mener, jeg overser noget interessant.
Med venlig hilsen
Kristian Stoffer Nielsen