Fortsæt til indhold
Politik

Grønland og Færøerne får mere fremtrædende rolle i Arktisk Råd

Fremover får Danmark ordet til sidst, når Rigsfællesskabet skal tale i Arktisk Råd.

Grønland og Færøerne får nu en mere fremtrædende rolle i Arktisk Råd.

De rykker foran Danmark, når Rigsfællesskabet skal tale ved møder i rådet, så rækkefølgen fremover vil være: Grønland først, så Færøerne og til sidst Danmark.

Det fortalte statsminister Mette Frederiksen (S) på et pressemøde torsdag aften på Marienborg, hvor hun har holdt rigsmøde med Færøernes lagmand, Bárður á Steig Nielsen, og formanden for Naalakkersuisut, Múte Bourup Egede.

Fremover vil det være Grønland, der taler først og underskriver aftaler i Arktisk Råd, siger Mette Frederiksen.

»Det skal ses i lyset af, at verden forandrer sig, og Rigsfællesskabet skal på tilsvarende vis ændre og forandre sig,« uddyber hun.

Arktisk Råd er det primære forum for at drøfte anliggender fra det høje nord, for eksempel militær afspænding, miljøbeskyttelse og klimaforandringer. Rådets medlemmer tæller de otte arktiske stater – USA, Rusland, Canada og de fem nordiske lande.

Grønland og Færøerne hører under Kongeriget Danmark, men træder altså nu et skridt frem i hakkeordenen.

Mere albuerum

Der skal også etableres et såkaldt stående kontaktudvalg bestående af ministre og embedsmænd fra de tre lande i Rigsfællesskabet, hvor der vil være særligt fokus på udenrigs-, sikkerheds- og forsvarsområdet.

Det nye udvalg skal give Grønland og Færøerne mere »albuerum« i det arktiske samarbejde. Sådan formulerede Grønlands nye regeringsleder, Múte B. Egede fra partiet IA, det på pressemødet.

»Jeg er glad for, at vi får en større og mere central rolle. Det har længe været ønsket i Grønland,« sagde han.

Ifølge Mette Frederiksen skal ændringerne gøre det tydeligere over for de øvrige lande i rådet, at der indgår tre lande i det danske kongerige.

»Rigsfællesskabet er et ligeværdigt samarbejde mellem tre lande,« sagde hun.