Fortsæt til indhold
Politik

JP’s politiske redaktør: Inger Støjberg blev presset ud til sidst

I Venstre er der lettelse på den korte bane. Men tømmermændene skal nok komme alligevel, lyder det fra Jyllands-Postens politiske redaktør, Marchen Neel Gjertsen.

Dramatisk krisemøde i Venstre kulminerede tirsdag med næstformand Inger Støjbergs farvel til posten, som hun blev valgt til så sent som i 2019. Det var ikke med hendes gode vilje, men hun havde ingen andre udveje til sidst, fortæller Marchen Neel Gjertsen, Jyllands-Postens politiske redaktør, der de seneste dage har fulgt de interne spændinger i partiet og den voldsomme udvikling i sagen.

Ifølge hende havde Inger Støjberg ikke andre muligheder til sidst end at gå af:

»Det var ikke et spørgsmål om, hvorvidt Inger Støjberg var færdig, det var et spørgsmål om hvornår. De kilder, jeg har talt med, fortæller, at kun et enkelt forretningsudvalgsmedlem udover Støjberg selv bakkede hende op. Så er løbet kørt, og det var det allerede inden mødet gik i gang,« siger Marchen Neel Gjertsen.

Inden mødet vidste mange deltagere godt, at det kunne eskalere med dette alvorlige udfald, at Venstre nu skulle finde en ny næstformand, siger hun:

»Der var nogle, som ligefrem håbede, at hun kunne ekskluderes fra partiet, men samlet for de fleste var, at man anså hendes uenigheder med Ellemann for at være illoyale. Som om hun satte sig selv over hensynet til Venstre og udfordrede formanden. Det ville hverken forretningsudvalget eller han tolerere, og så kunne det ikke være anderledes.«

Inger Støjberg skriver på Facebook, at hendes afgang sker efter ønske fra Jakob Ellemann-Jensen.

»Jakob Ellemann har i dag bedt mig om at gå af som næstformand for Venstre. Jeg forstår, at det blandt andet skyldes hans manglende tillid til min linje i en række politiske sager,« skriver hun og tilføjer, at en række medlemmer af Venstres forretningsudvalg foreslog hende at tage orlov.

»Men det var magtpåliggende for Jakob, at jeg skal gå helt af som næstformand nu,« lyder forklaringen fra Inger Støjberg.

Ifølge Marchen Neel Gjertsen er flere i Venstre lettede over, at Inger Støjberg selv trak sig til sidst.

»De fleste kender Ingers stædighed og stålsathed godt nok til, at de frygtede, om hun ville lave en masse ballade og fremtvinge et ekstraordinært landsmøde uden at trække sig frivilligt inden. Men nu trak hun sig så selv til sidst, og dermed bliver skaderne for resten af partiet mere begrænsede. Det er en stor lettelse lige nu på den korte bane. Men tømmermændene skal nok komme alligevel, for Støjberg er ikke hvem som helst at sige farvel til.«