Ny finansminister om hul i kassen: Løkke har ikke udvist rettidig omhu
Den nye regering klandrer dens forgænger for ikke at have betalt dens regninger til tiden. Til gengæld forventes det økonomiske råderum at blive større.
Dansk økonomi er grundlæggende sund, men de offentlige budgetter er under pres de kommende år, lyder den overordnede konklusion fra finansminister Nicolai Wammen, som tirsdag præsenterer resultatet af regeringens såkaldte kasseeftersyn.
Ifølge finansministeren mangler der 3,5 mia. kr. i statskassen i 2020, og det årlige minus vil stige frem mod 2023.
»Den tidligere regering har efterladt sig et spor af ubetalte regninger og vigtige uløste opgaver. Løkkes regering har ikke udvist rettidig omhu,« siger Wammen på pressemødet.
Blandt andet skal der findes ekstra penge til genopretningen af Skat og til politiet, hvor nogle tidligere aftaler udløber, og dermed også finansieringen. Netop i skattevæsenet har problemerne vist sig at være større end ventet, lyder det fra ministeren:
»Det kommer til at tage mange år og koste et stort milliardbeløb at løse udfordringerne i skattevæsenet«, siger han.
»Hvis den nye regering ikke foretager sig noget aktivt, skal der spares 650 millioner kroner næste år. Og det går ikke.«
Råderummet vokser
Til gengæld er den gode nyhed, at det økonomiske råderum forventes at vokse længere nede af banen. I 2025 lyder forventningen nu, at råderummet vil udgøre ca. 29 mia. kr., hvilket er en stigning på omkring fem mia. kr. sammenlignet med den seneste prognose.
Det skyldes blandt andet høj beskæftigelse og lave renter, som munder ud i større skatteindtægter.
Af Finansministeriets redegørelse fremgår det desuden, at det offentlige forbrug kan stige med 0,7 procent om et år.
Danmarks bruttonationalprodukt, BNP, skønnes at vokse med 1,7 pct. i år og 1,6 pct. næste år, viser prognosen.
»Det er pæn vækst, men lidt mere afdæmpet sammenlignet med de seneste år,« siger Nicolai Wammen.
Den store ubekendte faktor, som kan hælde malurt i bægeret er brexit, og om briterne forlader EU med eller uden en aftale til efteråret. Storbritannien tegner sig for en betydelig del af Danmarks eksport.
Kasseeftersyn, en klassiker
Det er nærmest rituelt, at en nytiltrådt regering gennemfører et såkaldt kasseeftersyn af statskassens indtægter og udgifter, og hver gang viser det sig - utroligt nok - at forgængerne har efterladt store, ubetalte regninger.
Dagens præsentationen kommer samtidig forud for regeringens finanslovsforslag og de nært forestående aftaler med kommuner og regioner om økonomien for næste år.
Projekter og tabte bevillinger presser statens finanser
De tidligere regeringspartier fra VLAK skyder tilbage og anklager Nicolai Wammen for at forsøge at spinne sig ud af regeringens dyre velfærdsløfter fra valgkampen. Her præsenterede Socialdemokratiet en økonomisk 2025-plan, der fordelte i alt 37,4 mia. kr. mere end i dag frem mod 2025.
Regeringen har gjort det til en mærkesag, at det såkaldte demografiske træk skal dækkes. Det betyder, at pengene skal følge med, når udgifterne vokser på grund af flere børn og ældre i de kommende år.
Mere end halvdelen af de 37,4 mia. kr. - nemlig 20,5 mia. kr. - skal således sikre, at de offentlige udgifter i de kommende år følger med befolkningens udvikling.
Wammen holder desuden fast i, at S-regeringen vil føre en ansvarlig økonomisk politik, der »sætter velfærd først,« siger han på dagens pressemøde.