Forskere: 5 procents risiko for at menneskeheden uddør i år 2100
Klimaet er hastigt på vej mod et "tipping point", der kan have uoverskuelige konsekvenser.
Skovbrande i Sydeuropa. Hedebølger i Australien. Orkaner i USA. Måske det hele er forvarsler om noget endnu værre, der er på vej. Det mener amerikanske forskere, der advarer mod, at menneskeheden i store træk er i risiko for at uddø, skriver Daily Mail.
Faktisk er der nu 5 procents risiko for, at menneskeheden i år 2100 lider samme skæbne som dinosaurerne, siger Veerabhadran Ramanathan, professor ved University of California.
»Vi ville aldrig selv gå om bord på et fly, hvis risikoen, for at det faldt ned, var 1 til 20. Men vi er ved at sende vores børn og børnebørn af sted på præcis det fly,« pointerer Veerabhadran Ramanathan ifølge Daily Mail.
Forskernes beregninger tager afsæt i Paris-aftalen fra 2015. Her var der enighed om, at de globale temperaturer ikke måtte stige mere end to grader i år 2100 - og helst skulle holde sig et godt stykke under - i forhold til perioden omkring den industrielle revolution.
Selv denne beherskede temperaturstigning udsætter verdens lande for betragtelige risici i forhold til klimaændringer. Men en stigning på tre grader vil have »katastrofale« konsekvenser, mener de amerikanske forskere. Og hvis temperaturerne stiger fem grader eller mere, vil det få helt uoverskuelige følgevirkninger. Blandt disse er nedsmeltning af polernes ismasser, massive havstigninger og en uddøen af Amazonas-regnskoven.
For at undgå at klimaændringerne kommer så vidt, peger de amerikanske forskere på tre indsatsområder. Der skal sættes aggressivt ind mod anvendelsen af fossile brændstoffer, udledningen af stoffer som sod og metan skal begrænses, og endelig skal kuldioxidindholdet i luften aktivt udskilles.
Veerabhadran Ramanathan og hans kollegers advarsler mod klimaændringer kommer, efter at forskere i juni i år var ude i samme ærinde. Her pointerede forskningsleder Camilo Mora fra University of Hawaii, at 30 pct. af verdens befolkning allerede i dag er udsat for potentielt dræbende høje temperaturer i 20 dage eller flere om året.
»Jeg forstår ikke , at folk ikke er mere optagede af klimaproblematikken. I 2003 dræbte den europæiske hedebølge 70.000 mennesker. Det er et tal, der er 20 gange højere end tabene ved terrorangrebene i USA 11. september,« påpeger Camilo Mora i Matrional Geographic.
Læs mere om den europæiske hedebølge i 2003 her.
Læs rapporten fra Veerabhadran Ramanathan og hans kolleger "Mitigation strategies for avoiding dangerous to catastrophic climate changes" her.