Fortsæt til indhold
Viden

Alt i denne verden afhænger af et usynligt system

Uden højspænding ville hverken computere, lamper eller husholdningsmaskiner virke. Og det ville f.eks. ikke være muligt at tage i biografen eller betale med sit dankort i butikkerne.

Nanna Holm Hansen

Højspænding betyder mere, end det giver sig ud for. For hvis højspændingsnettet bryder sammen, forsvinder strømmen fra alle stikkontakter. Hvis det ikke var for højspændingsnettet, ville store dele af den moderne verden bryde sammen meget hurtigt. Dankortautomaten ville ikke virke, biografturen måtte aflyses, og computeren ville hurtigt gå i sort.

Når strømafbrydelser forekommer i moderne byer, går de aldrig uset hen, for lige pludselig forsvinder hverdagens selvfølgeligheder som f.eks. at lade sin mobil op, tænde lampen og vaske hænder under vandhanen. Alt ændrer sig, men få tænker til dagligt over, hvor mange ting der afhænger af højspændingen.

Deltag i afstemningen: Hvad er verdens største opfindelse?

»Højspænding er en af verdens bedste opfindelser, for nok er den usynlig, men fandtes den ikke, ville det meget hurtigt gå op for folk, at det ikke er sjovt at sidde i mørket og fryse,« siger Keld Nielsen, der er tidligere lektor ved Center for Videnskabsstudier ved Aarhus Universitet.

Ingen savnede højspænding

Selv om højspænding i dag er uundværligt i mange sammenhænge, så blev højspændingsnettet ikke opfundet af nød i første omgang, for i byerne brugte man allerede jævnstrøm til at forsyne sig, og derfor var der ikke et akutbehov for et højspændingsnet.

»Det hele startede med drømmen om billigere elektricitet, lidt mere lys og mindre motorer, men ved synet af, hvor billigt og stabilt strømforsyningen kunne laves med store kraftværker og et højspændingsnetværk, bredte idéen sig efterhånden til alle lande i verden,« forklarer Keld Nielsen.

Højspændingen var især praktisk, fordi ledningerne i en jævnstrøm via et elværk ikke kunne nå ud af byerne. Men det kan vekselstrøm, hvor spændingen kan sættes op til f.eks. 10.000 volt. I 1896 blev vekselstrømmen for første gang afprøvet.

Energien kom fra Niagara Falls og blev ledet til Chicago. Det var et enormt sats, for dengang vidste man ikke, om det var farligt at skrue op for den høje spænding. Det valgte firmaet Westinghouse alligevel at gøre i Chicago, og de fik stor succes.

Flere byer i USA og Europa begyndte i årene efter at bygge elværker, der lavede vekselstrøm, og satte spændingen på vekselstrømmen højere og højere.