Her er astrofysikerens bedste råd til solformørkelsen: »Hvis du ikke har fået fat i et par briller, kan du gøre noget, der er ret sejt«
Astrofysikeren fremhæver et element ved solformørkelsen, som han glæder sig mest til at opleve, og kommer med et par gode råd til dem, der vil opleve det usædvanlige fænomen på onsdag.
Det begynder med en misforståelse, som astrofysikeren Peter Laursen gerne vil rette op på.
Flere steder er der blevet lagt op til det specielle fænomen onsdag aften med en konstatering af, at der bliver tale om den kraftigste solformørkelse siden 1954 i Danmark.
Sådan forholder det sig imidlertid ikke helt ifølge astrofysikeren ved Niels Bohr Institutet på Københavns Universitet.
»Der var en solformørkelse, der var nogenlunde lige så kraftig i 2015. Hvis man sad i Skagen eller Hanstholm, så var Solen faktisk lidt mere dækket af Månen, end den vil være på onsdag. Problemet var bare, at der var ret overskyet dengang flere steder i landet,« siger han.
Onsdag aften ser forholdene imidlertid ud til at være gunstige for at få en oplevelse, der kan hænge ved i årtier, og som ikke ser ud til at blive overgået før i 2048.
»I 1999 var der en solformørkelse, som jeg selv og mange andre husker rigtig godt,« siger Peter Laursen og tilføjer:
»Jeg husker den som meget kraftig, men den her bliver faktisk endnu mere kraftig.«
Hvor skal du stå?
Solformørkelsen opstår kort efter kl. 19 og topper umiddelbart en time senere frem mod solnedgangen kl. 21. Solen vil være omkring 84 pct. dækket afhængigt af, hvor du befinder dig i landet.
»Hvis du er entusiast, skal du tage til den vestlige del af Sønderjylland, hvor den vil være 85,2 pct. dækket mod 83,5 pct. i København,« siger Peter Laursen.
Uanset destinationen er der et par forholdsregler, forklarer han:
»Inde i byerne er det bedst at tage op på et tag eller et højt punkt, hvor du har udkig til horisonten. Ude på landet er det bedst at tage ud på en mark. Det er ikke så vigtigt at søge væk fra lys. Det er ikke som med stjerneskud - men faktisk ramler det tilfældigvis sammen med en meteorregn.«
Når mørket er faldet på, kan man nemlig »stå og nyde usædvanligt mange stjerneskud, hvis man ikke er træt af at kigge på himlen«, forklarer astrofysikeren:
»Men så skal man lige blive hængende i en times tid, for solformørkelsen kulminerer omkring kl. 20 og slutter en lille time senere, mens meteorregnen nok først begynder omkring kl. 22 og tager til i løbet af natten.«
Peter Laursen er ikke i tvivl om, hvad han selv glæder sig mest til ved solformørkelsen, men han kommer først med et lille varsel til andre.
»Man skal være forberedt på, at det ikke bliver fuldstændig mørkt. Man ville måske ikke engang lægge mærke til det, hvis man ikke vidste det. 16 procent sol giver stadig meget lys,« siger han, inden han tilføjer:
»Jeg glæder mig vildt meget til at se, om lyset bliver, som jeg håber. Ude i kanten er lyset mere rødt end på resten af solens skive. Når solformørkelsen er kraftig nok, vil lyset blive mere rødligt. Det håber jeg meget, at man kommer til at kunne se.«
Husk beskyttelse
Uanset hvad er det vigtigt at have den rigtige beskyttelse parat gennem godkendte solformørkelsesbriller, hvis man vil kigge op mod Solen.
Det gælder også, hvis du ser ud ad et vindue eller gennem kameralinsen på din telefon, som ikke beskytter mod de skadelige stråler for øjnene.
Derfor understreger Peter Laursen også behovet for beskyttelse, inden han kommer med et tip med afsæt i sin egen oplevelse fra den seneste solformørkelse, han kan huske.
»Hvis du ikke har fået fat i et par briller, kan du gøre noget, der er ret sejt. I 1999 kørte jeg rundt som cykelbud og gik ikke så meget op i, at der skulle komme en solformørkelse. Da den opstod, stod jeg ved et træ. Der kom der det her helt fantastiske lys ned gennem bladene,« siger han.
Det er muligt at lave din egen udgave af den manøvre, forklarer han og understreger endnu engang, at du stadig ikke skal kigge op på Solen uden de rette formørkelsesbriller. I stedet handler tricket om at se, hvordan lyset rammer ned mod jorden:
»Du kan selv skabe det ved at stå med et dørslag eller noget andet med et hul i. Når lyset kommer ned gennem hullerne, får du et lille projiceret billede af Solen. På den måde kan du få en oplevelse af formørkelsen uden at kigge direkte op på Solen.«