Fortsæt til indhold
Livsstil

Drop trøjen og forlæng dine brillers levetid

Det er ikke uvæsentligt, hvordan du behandler dine brilleglas, hvis du gerne vil have dem til at holde længere.

Mathias Sinius Mølgaard

Et par nye briller er en dyr investering og skal derfor gerne holde i mange år.

Men slid og skrammer kan forkorte levertiden - medmindre du sørger for at vedligeholde din brille.

Ifølge Per Michael Larsen, der er formand for Optikerforeningen, kan man dele en brille op i to dele - glassene og stellet. Ved glasset kan ridser være et stort irritationsmoment, da det kan forstyrre udsynet.

Og de fleste ridser opstår, når vi pudser brillerne med et forkert materiale.

- Du skal huske ikke at pudse dine briller med papir. Det er nemlig en trævare, som er hård, og som derfor kan lave ridser i brillerne, siger Per Michael Larsen.

- Hvis du bruger en trøje til at pudse dine briller. Og du har arbejdet i trøjen udenfor og fået noget støv på, så risikerer du at ridse dem, siger han.

I stedet for køkkenrulle eller din trøje bør du bruge en mikrofiberklud eller et rent viskestykke, lyder rådet.

- Det er bare vigtigt, at man vasker sin mikrofiberklud en gang i mellem. Du kan både skylle den i lunkent vand eller putte den med i vaskemaskinen på 40 grader - så længe du bare ikke bruger skyllemiddel, siger Peter Michael Larsen.

Har du fået fedt på dine brilleglas, bør du heller ikke begynde at pudse. Put i stedet for en smule opvaskemiddel på glasset, gnub let med fingeren og skyld med rent vand.

I forhold til vedligeholdelse af brillestellet er der ifølge Per Michael Larsen ét kardinalpunkt. Det gælder både, hvis du har et stel i plast (acetat) eller metal.

- Har du et stel af et acetatmateriale, så må du aldrig bruge acetone eller andet opløsningsmiddel til at rense dem. Sprit kan du til dels bruge. Acetone slet ikke, siger han.

Du risikerer nemlig, at materialet bliver opløst i overfladen. Igen er vand og sæbe derfor det bedste råd.

Det kan hænde, at et stel eller brilleglas enten allerede har eller med tiden får en fejl - måske som følge af en produktionsfejl - som ikke har noget med din vedligeholdelse at gøre.

I disse tilfælde vil du være dækket af de to års reklamationsret, som står i købeloven, fortæller Thomas Faust Ryborg, der er chefkonsulent i Nævnenes Hus.

- Når man opdager en fejl på sin brille, og man har en fornemmelse af, at det ikke er en selv, der har påført den, skal du altid reklamere til den erhvervsdrivende, du har købt brillen hos, siger han.

Er fejlen der allerede ved købet, kan det være en god idé at reklamere med det samme.

- Købeloven har nemlig det princip, at man skal reklamere inden for rimelig tid. Her vil to måneder være defineret som rimelig tid, siger Thomas Faust Ryborg.

Du kan også risikere, at skaden først opstår efter noget tid, men her gælder samme regler. Så længe det er inden for de to års reklamationstid, og du har gemt bonen.

/ritzau fokus/