Matt Damon og Ben Affleck spiller narkobetjente i effektiv actionthriller
Matt Damon og Ben Affleck fører an som muligvis korrupte narkobetjente i spændende thriller om en betændt beslaglæggelse.
Hvad ville du gøre, hvis du fandt 20 millioner dollars? Hvis du var politibetjent, ville du forhåbentlig beslaglægge dem og rapportere fundet. Men man kunne jo også … lægge et par sedler i lommen?
Hvem ville opdage det?
Den fristelse står en gruppe narkobetjente i Miami over for i Netflix-thrilleren ”The Rip” med Hollywood-gulddrengene Matt Damon og Ben Affleck. Dilemmaet består dog ikke blot af deres egen moralske standhaftighed, men af deres tillid til kollegerne, og den drevne actioninstruktør Joe Carnahan river os grundigt rundt i manegen for at finde ud af, hvem der er til at stole på.
Alle under mistanke
Filmen åbner med drabet på betjenten Jackie, der forsøger at hjælpe en kvinde ud af en farlig situation. FBI mistænker, at morderen skal findes internt i afdelingen hos en korrupt betjent og afhører hele afdelingen. Det gælder bl.a. vennerne J.D. (Affleck), der havde et forhold til Jackie, og kaptajnen Dane (Damon).
Sidstnævnte indkalder ved fyraften sit hold til at foretage en beslaglæggelse. Der er kommet et tip om, at der ligger 300.000 dollars i narkopenge i et hus.
De får lov at komme indenfor af den unge kvinde Desire, der har arvet huset fra sin døde bedstemor og påstår, at hun intet kender til de tønder med penge på loftet, som holdets narkohund hurtigt opsnapper. Mens de begynder at tælle pengene, får de et opkald fra en mystisk stemme: Forlad huset, ellers dør I alle sammen.
Betjentene, der også tæller Numa (Teyana Taylor fra ”One Battle After Another”), Lolo (Catalina Sandino Moreno) og Mike (Steven Yeun), bliver bange og begynder at mistænke hinanden. Er der en korrupt betjent blandt dem, der er i ledtog med de store forbrydere? Er der nogen, der er ude på at stjæle pengene?
Mangler moralsk dybde
Det er en simpel, men effektiv præmis, filmen sætter op. Det er sjovt at gætte med på, hvem der narrer hvem – og selv lade sig narre. Det glimrende cast spiller godt, dialogen er præcis, filmen er stramt fortalt, actionsekvenserne er spændende, stemningen mørk og foruroligende, og der er et par gode plottwists. Alt spiller som sådan.
Men så har filmen heller ikke flere lag. Den moralske diskussion, filmen lægger an til at tage op, bliver aldrig udfoldet, og vi får aldrig svar på, hvorfor the bad guys er blevet korrupte.
Filmen er effektiv underholdning, hvis du kan lide en god politithriller. Og hvem kan ikke det? Men forvent ikke at få mere ud af filmen.