Fortsæt til indhold
Kultur

»I "X Factor" påtager han sig ikke nogen rolle. Han er bare Simon«

Nephew-sangeren Simon Kvamm er – ifølge anmelderne – perfekt som dommer i "X Factor". Han ved, at det er svært at stille sig frem med sin musik, siger hans far, Janus Kvamm.

Simon Kvamm har spillet mange roller:

Vi husker ham som den bøvede Lars Allan »Baune« Baunsbøl, som fyldte tv-serien ”Rockerne” med sit karakteristiske »Hå, hå, hå, hå, hold da kæft, do.«

Han nød kolossal succes som den evigt dopede hollandske sprinter Pim de Keysergracht fra cykelholdet ”Team Easy On”.

Og for nylig tonede han frem på skærmen som den selvudnævnte lifecoach Anders Mertz, hovedpersonen i anden sæson af tv-serien ”Guru”.

Og så har han stået forrest på scenen i Nephew, De Eneste To, Hugorm og sågar i eget navn.

Som dommer i ”X Factor” påtager Simon Kvamm sig ikke nogen rolle.

Det vurderer hans far, Janus Kvamm, som naturligvis så første afsnit af sangkonkurrencen, som blev vist nytårsdag.

Det vender vi tilbage til.

Et folkeligt valg

I august sidste år blev Simon Kvamm annonceret som ny dommer i sangkonkurrencen ”X Factor”. Han havde efter at have takket nej et antal gange indvilget i at sætte sig ved dommerbordet og skulle således afløse dj’en Martin Jensen.

Jo, det var et lidt overraskende valg, medgiver Janus Kvamm.

»Man kan mene, at ”X Factor” ikke passer så godt ind i det, han ellers har lavet. Han er rockmusiker, udtrykket i Nephew og Hugorm er bastant, og i ”Guru”, som er svær at genrebetegne, roder han med en blanding af komik og tragedie. ”X Factor” er blødere, mere underholdende, mere folkeligt.«

Men, skynder Janus Kvamm sig at tilføje, »jeg er nok ikke nær så overrasket som så mange andre. Jeg kender ham bedre end de fleste, og jeg kan sagtens se ham som dommer i et underholdningsprogram. Simon har ofte koketteret med, at folk finder ham sur, arrogant og alt for alvorlig, men sådan er han slet ikke som søn, far og mand.«

»Længe leve ”X Factor”«

»”X Factor” var død. Længe leve ”X Factor”,« skrev Jyllands-Postens anmelder forleden om afsnit et af årets udgave af den ustoppelige sangkonkurrence.

At ”X Factor” atter må betragtes som relevant tv-format skyldes ifølge Jyllands-Postens og øvrige medieres anmeldere at Simon Kvamm er blevet en del af dommerpanelet. Det anføres, at Kvamm i sjælden grad formår at give formatets selvudnævnte hovedperson Thomas Blachman modspil.

Ikke ved at dyste på perfiditeter, snarere ved at vurdere musikken med ørerne.

Hans entré i årets ”X Factor” var ellers kæk:

»Er det ikke første gang, ”X Factor” har en dommer, der har spillet på Orange? Tre gange,« spurgte han i en iscenesat velkomst i begyndelsen af programmet.

Og lad os ikke glemme, at Simon Kvamm ikke altid har holdt sig tilbage, når det kom til kritik af kolleger.

Til P3 Guld i 2006 fortalte han en fyldt sal, at kollegaen Rasmus Nøhrs musik var »som at spise en hel othellolagkage og få en lussing bagefter«.

»Det var så fedt«

I dommerpanelet havde han ikke behov for at nedgøre deltagerne. Tvært imod.

Et eksempel:

Ind trådte skolepædagogen Christoffer med en indfølt version af rapstjernen Frank Oceans store hit ”Lost”. Thomas Blachman klagede over »lejrskolerytmen«, men Simon Kvamm var svært begejstret og gav meget lidt for sin meddommers søgen efter ubetydelige svagheder:

»Hold nu kæft. Det var så fedt«.

Og så var Christoffer videre i sangkonkurrencen med tre gange ja fra Simon Kvamm, Kwamie Liv og Thomas Blachman.

Plads til ukuleler

Janus Kvamm hæfter sig ved, at Simon Kvamm allerede inden sin indtrædelse i dommerpanelet blandede sig i behandlingen af deltagerne. Da daværende dommer Martin Jensen frabedte sig brugen af ukuleler ved auditions, reagerede Nephew-sangeren promte:

»Jeg elsker at se ”X Factor” det er perfekt fredagsvibe. Og jeg synes, Martin Jensen bidrager med godt humør på en hyggelig måde,« skrev han på Instagram.

»Men jeg fatter ikke, hvorfor piger, der har øvet sig på et instrument, skal latterliggøres?! Og hvorfor kører TV 2 med på den?« fortsatte Simon Kvamm, som i den aktuelle sæson af ”X Factor” virker ydmyg over for både formatet og deltagerne i sangkonkurrencen.

»Simon har tydeligvis respekt for de sangere, som tør stille sig op foran dommerne. Vi har kun set ét afsnit, så det er ikke til at sige, om han selv kommer til at udskamme nogen af deltagerne senere i forløbet, men jeg tror det ikke,« siger Janus Kvamm, og så falder talen på Simon Kvamms opvækst, hvor han i den knallertagtige vennekreds fik øgenavnet ”klaverfinger”.

»Det kan være svært at stille sig frem med sin musik, det ved Simon alt om. Ja, jeg tror, at han har nemt ved at sætte sig ind i, hvordan de håbefulde deltagere i ”X Factor” har det, når de stiller sig frem på en scene. Han ser ingen grund til, at de får et unødigt hak i tuden.«

Man kan nærmest få den tanke, at Simon Kvamm som dommer i ”X Factor” hviler i sig selv.

Den karakteristik kan Janus Kvamm nikke genkendende til.

»Simon har været i underholdningsbranchen i mere end 20 år nu. Han er vant til medierne, han er vant til at være på, og han har lært at slappe af. Han har selv fortalt om, hvor svært det har været for ham pludselig at blive så eksponeret. Han kom til at se på sig selv udefra: hvad gør Simon Kvamm nu, hvordan virker det? Det, tror jeg, han er forbi. Da jeg så ”X Factor” i sidste uge, synes jeg ikke, at han påtog sig en rolle. Jeg synes bare, at han var Simon.«